از سوی کتابخانه عمومی‌نیویورک و نیویورک‌تایمز

بهترین کتاب‌های مصور کودکان 2017 انتخاب شدند

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۳
 
 
امسال شصت‌و‌پنجمین دوره جایزه سالانه کتاب‌های مصور کودکان برگزار شده و برای نخستین بار روزنامه نیویورک‌تامیز با کتابخانه عمومی نیویورک در برگزاری این جایزه همکاری داشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز، نیویورک‌تایمز و کتابخانه عمومی نیویورک هدف مشترکی را دنبال می‌کنند؛ شناسایی بهترین‌های ادبیات کودک و معرفی کتاب‌های برتر به خوانندگان کم سن‌و‌سال.

مثل همیشه برندگان جایزه از سوی هیاتی متشکل از سه داور انتخاب شدند و انتخاب‌ها صرفا براساس شایستگی‌های هنری بوده است. استیون گوارناچیا، استاد تصویرسازی در کالج طراحی پترسون و نویسنده و تصویرگر چندین کتاب؛ مارجوری پرایسمن، نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودک و برنده دو نشان کالدکوت و همچنین دو جایزه بهترین کتاب مصور از سوی نیویورک‌تایمز، لوییز لارای، کتابدار ارشد بخش کودکان کتابخانه عمومی نیویورک داوران این دوره جایزه جایزه سالانه کتاب‌های مصور کودکان بودند.
«مادی: داستان افسانه موسیقی بلوز مادی واترز»
نویسنده: مایکل ماهین، تصویرگر: ایوان تورک

مادی واترز که هنگام تولد نامش مکینلی مورگان‌فیلد بود، از کودکی سرشار از فقرش در دلتای می‌سی‌سی‌پی به صحنه موسیقی شیکاگو رسید. تورک با تغییر رنگ زمینه برای هر بخش از زندگی مادی، اصالت این موزیسین افسانه‌ای را با هنر خیره‌کننده‌اش و همچنین با تکه روزنامه‌های قدیمی، جوهر پرینتر و رنگ‌ها در صفحات کتاب دنبال می‌کند.
 
«فریدا کالو و حیواناتش»
نویسنده: مونیکا براون، تصویرگر: جان پارا

حیوانات متعدد-از جمله یک گوزن، یک گربه و دو میمون عنکبوتی- زندگی فریدا کالو را تحت تاثیر قرار داده و بخش مهمی از هنر او بودند. این کتاب روابط او با حیوانات‌اش را در طول زندگی‌اش پی می‌گیرد. پارا با نقاشی‌های اکرلیک ظریف، استایل کالو، جعبه رنگ‌آمیزی‌ و محیط مکزیکی‌اش را احضار می‌کند.
 
«درباره یک روز بیکاری جادویی»
نویسنده و تصویرگر: بئاتریس آلماگنا

دختر جوانی در یک روز آخر هفته بارانی در حومه شهر- بدون اینکه اجازه داشته باشد با خودش وسایل الکترونیکی و ارتباطی داشته باشد- احساس ناخوشایندی دارد تا اینکه قدم در راه می‌گذارد و رضایت عمیقی از وقت‌گذرانی در طبیعت احساس می‌کند.
«پلوم»
نویسنده و تصویرگر: ایزابل سیملر

گربه‌ای به نام پلوم در این کتاب پرندگان می‌خرامد؛ هر صفحه مطالعه‌ای دقیق یکی از گونه‌های پرندگان و جزئیات پر هر کدام‌شان است.
 

«روث بیدر جینزبرگ: مورد آر.بی.جی علیه نابرابری»
نویسنده: جانا وینتر، تصویرگر: استیسی اینرست

این کتاب داستان دختری است که با پیگیری مبارزه علیه نابرابری بر تبعیض جنسیتی زمان خودش غلبه می‌کند.
 
«راه بازگشت به خانه در شب»
نویسنده و تصویرگر: آکیکو میاکوشی

یک حیوان خانگی کوچک توسط سرپرستانش از میان شهر به سلامت به خانه برمی‌گردد.
 
«شهر کنار دریاچه است»
نویسنده: جوان شوارتز، تصویرگر: سیدنی اسمیت

پسرکی هر روز شاهد آن است که پدرش به معدن می‌رود؛ او می‌داند که او هم روزی لذت زندگی در خانه‌اش در شهری ساحلی را به مقصد کار در عمق تاریکی معادن ترک خواهد کرد.
 
«رودخانه»
نویسنده و تصویرگر: مارک مارتین

دختری که از پنجره به بیرون خیره شده، تصور می‌کند به رودخانه‌ای که تماشایش می‌کند، می‌رود؛ به مجموعه‌ای از چشم‌اندازهای جذاب و پرماجرا.
«پادشاه آسمان»
نویسنده: نیکولا دیویس، تصویرگر: لورا کارلین

پسری ایتالیایی زندگی در کشوری جدید را آغاز می‌کند که بسیار سردتر و تاریک‌تر از سرزمین مادری‌اش است. او احساس تنهایی می‌کند تا اینکه با مردی کبوترباز آشنا می‌شود که به او کمک می‌کند، از پل میان جهان قدیمی و جدیدش عبور کند.
 
«پر»
نویسنده و تصویرگر: رمی کورجئون

دختری به نام پائولینا به باشگاه مشت‌زنی می‌رود تا بتواند مچ برادران بزرگ‌ترش را بخواباند و از کارهای خانه رهایی یابد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 253699