لادی هابارد برنده جایزه ادبی «ارنست گاینز» شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۷
 
 
جایزه ادبی «ارنست گاینز» که با هدف کشف استعدادهای ادبی نویسندگان آفریقایی-آمریکایی ایجاد شد در سال 2017 به لادی هابارد، نویسنده اهل نیواورلئانز رسید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از دیلی میل، لادی هابارد، نویسنده اهل نیواورلئانز برای نخستین رمان‌اش به نام «ریبکینز بااستعداد» برنده جایزه ادبی «ارنست گاینز» شد. او در ماه ژانویه سال 2018 در مراسمی عمومی جایزه 10 هزار دلاری خود را دریافت خواهد کرد.
 
«ریبکینز بااستعداد» درباره سفرهای مردی 72 ساله به اسم جانی است که متوجه می‌شود آخرین فرد خانواده وی، الوئیز از استعدادی ویژه بهره می‌برد. الوئیز پیش از تولد، پدر خود را از دست می‌دهد؛ پدری که توانایی بالا رفتن از هر دیواری را داشت. جانی نیز قادر است نقشه مکان‌هایی که تاکنون به آن‌ها سفر نکرده است طراحی کند. دیگر اعضای خانواده نیز هر کدام توانایی خاصی دارند.
 
هابارد پس از شنیدن این خبر به «آسوشتیدپرس» گفت: «دریافت این جایزه برای من افتخار بزرگی است. این کتاب اولین تجربه من در حرفه نویسندگی است و توجه به کتاب برای من بسیار ارزشمند است. جایزه‌ای که به نام نویسنده بزرگ «ارنست گاینز» مزین شده و تاکنون نویسندگان بزرگی به آن دست یافته‌اند.»
 
هابارد 47 ساله اهل ماساچوست است، در فلوریدا بزرگ شده اما در حال حاضر در نیواورلئانز زندگی می‌کند. او تاکنون چندین داستان کوتاه و شعر منتشر کرده و پیش از این برنده جایزه مؤسسه «رونا جاف» در سال 2016 شده است. وی در حال حاضر استادیار دانشگاه «تولان» در بخش مطالعات آفریقا است و دروسی چون آثار علمی-تخیلی و سوررئالیسم در فرهنگ و ادبیات آمریکایی-آفریقایی را به دانشجویان آموزش می‌دهد.
 
هابارد معتقد است دریافت این جایزه به او اجازه می‌دهد با فراغ بال بر روی آثار دیگر خود کار کند. او می‌گوید: «در حال نوشتن رمانی تاریخی هستم که نیاز به تحقیقات زیادی دارد و دریافت هدیه مالی این جایزه به من اجازه می‌دهد نگران درآمدم در ماه‌های آینده نباشم.» وی مشتاقانه منتظر دریافت جایزه و دیدار با «ارنست گاینز» است: «دوست دارم به او بگویم به آثارش علاقه زیادی دارم. او نقش مهمی در نویسنده شدن من داشته است. داشتن الگویی که مثل من آفریقایی-آمریکایی است به من امید و انگیزه نوشتن داد و فهمیدم من هم می‌توانم نویسنده‌ای موفق باشم و آثارم خوانده شوند. به همین دلیل دیدار با ارنست گاینز برای من فرصت بزرگی به حساب می‌آید.»
 
جایزه «ارنست گاینز» و البته هدیه مالی آن توسط گروه بشردوستانه «باتون روژ» برای تقدیر از داستانِ نویسندگان آفریقایی-آمریکایی شکل گرفت و به نام ارنست هاینز نامیده شد تا اهمیت این نویسنده آفریقایی-آمریکایی را در دنیای ادبیات نشان دهد.
 
ارنست گاینز نویسنده آفریقایی- آمریکایی کتاب «درسی قبل از مرگ» است که آثارش به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و در کالج‌های مختلف تدریس می‌شود. «درسی قبل از مرگ» در سال 1993 برنده جایزه حلقه منتقدین کتاب ملی آمریکا شد. ارنست گاینز نشان «شوالیهِ» کشور فرانسه و مدال علوم انسانی آمریکا را نیز دریافت کرده است.
 
کریستال ویلکینسون سال گذشته جایزه «ارنست گاینز» را برای کتاب «پرنده توانگر» دریافت کرد. از دیگر برندگان این جایزه می‌توان به نویسندگانی چون تی. جرونیمو جانسون برای کتاب «به براگزویل خوش آمدید»، آتیکا لاک برای «فصل برش»، استفانی پاول واتز برای داستان «آنچه را می‌بریم که لازم داریم» و دینا مَنگِستو برای داستان «چطور هوا را بخوانیم» اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254184