پیشنهاد مطالعه آخرهفته؛

«خانه نام‌ها»؛ روایتی مدرن از افسانه‌های یونان باستان

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۷
 
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مدت‌هاست به روال معمول خود از چهره‌های مطرح داخلی پیشنهاد مطالعه آخر هفته برای کتاب‌دوستان می‌گیرد. حال بر آن شدیم تا کتاب‌ها تازه که در جهان منتشر شده، نقدهای مثبت زیادی گرفته اما به هر دلیل پرفروش نشده و به فارسی ترجمه نشده‌اند را معرفی کنیم تا افرادی که به زبان انگلسی آشنا هستند از مطالعه آن‌ها لذت ببرند. برای این هفته کتاب «خانه نام‌ها» جدیدترین رمان کولم توبین را انتخاب کردیم که روایتی مدرن از افسانه خدایان بونان است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «خانه نام‌ها» جدیدترین رمان کولم توبین، نویسنده ایرلندی است که چند ماه پیش منتشر شده است. توبین در جدیدترین رمان خود داستان کلوتایمنسترا، همسر آگاممنون و ملکه موکنای در اسطوره‌های یونان و فرزندانش را بازگو می‌کند.

«من با بوی مرگ آشنا شده‌ام». داستان کلوتایمنسترا از زندگی‌اش در موکنای آغاز می‌شود، شهری افسانه‌ای در یونان باستان که همسرش پادشاه آگاممنون آن را ترک کرده تا با جنگاورانش به تروا حرکت کند. حالا کلوتایمنسترا بر موکنای حکمرانی می‌کند و با معشوق جدیدش، آیگیستوس طرح توطئه‌ای را می‌چیند تا روزی که آگاممنون پس از ۹ سال از جنگ برمی‌گردد او را بکشند.

کلوتایمنسترا که از سوی خدایان مورد قضاوت قرار گرفته، تحقیر شده و
کولم توبین در کتاب «خانه نام‌ها» دریافت و زبان مدرنی از داستانی کلاسیک و باستانی ارائه می‌کند و به این شخصیت عجیب، یک زندگی تازه می‌بخشد، چنان که ما نه تنها عطش کلوتایمنسترا برای انتقام را باور می‌کنیم بلکه آن را ارج می‌نهیم.
نفرین شده، مدت‌هاست که ایمانش را از دست داده، داستان تراژیکی را که به این اعمال خونبار منجر شده، فاش می‌سازد:«وقتی آگاممنون پشت دروازه‌های تروا رسید، آرتمیس به خاطر ناسپاسی‌اش طوفانی برانگیخت تا مانع عزیمت او شود. آگاممنون خواست تا ایفیگنیا را برای فرونشاندن خشم آرتمیس قربانی کند. اما آرتمیس گوزنی را به جای او به محراب فرستاد و ایفیگنیا را نجات داد؛ کلوتایمنسترا، آیگیستوس زندانی را اغوا کرد تا آگاممنون را که در برگشت از جنگ معشوقی همراهش آورده بود، به قتل برساند و کلوتایمنسترا سرانجام از آگاممنون به خاطر خیانتش، تلاشش برای پیروزی که برایش مهم‌تر از عشقش برای بچه‌اش بود، انتقام گرفت.»

کولم توبین در کتاب «خانه نام‌ها» دریافت و زبان مدرنی از داستانی کلاسیک و باستانی ارائه می‌کند و به این شخصیت عجیب، یک زندگی تازه می‌بخشد، چنان که ما نه تنها عطش کلوتایمنسترا برای انتقام را باور می‌کنیم بلکه آن را ارج می‌نهیم.

توبین در ذهن یکی از قدرتمندترین شروران یونان باستان خانه می‌کند تا عشق، هوس و دردی را که احساس می‌کند، آشکار سازد. در این رمان، تصویری دراماتیک از جنایتکاری ارائه می‌شود که به دست پسر خودش، اورستس به قتل می‌رسد.

در این کتاب داستان اورستس را هم می‌بینیم: « تعقیب او از سوی نیروهای آیگیستوس، معشوق مادرش و فرار و تبعیدش. این کناب داستان الکترای انتقام‌جو را پی می‌گیرد که با خشم نظاره‌‌گر مادرش و آیگیستوس است و به انتظار بازگشت برادرش نشسته و سرنوشت دوتایشان در دستان اوست.»

کولم توبین، نویسنده ۶۲ ساله ایرلندی است که جوایز متعددی از جمله «جایزه انجمن قلم ایرلند» و «جایزه ادبی کوستا بوک» و «جایزه ادبی لامبدا‌» را دریافت کرده است.

کتاب «خانه نام‌ها» را انتشارات وایکینگ در ۲۷۲ صفحه منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254336