محرومیت بی‌دلیل نویسندگان سیاه‌پوست در انگلستان و آمریکا

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۱
 
 
تحقیقات یک گروه انتشاراتی در آمریکا نشان می‌دهد اکثر نویسندگان و کارمندان صنایع چاپ و نشر را زنان و سفیدپوستان تشکیل می‌دهند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین، نتایج تحقیقات گروه انتشاراتی «لی‌اندلاو» نشان می‌دهد که بیشتر فعالان عرصه نشر در آمریکا را زنان و سفیدپوستان تشکیل می‌دهند. طبق این تحقیقات 79 درصد از فعالان عرصه نشر  سفیدپوست و 78 درصد آنها زن هستند. این درحالی است که 40 درصد مدیران انتشاراتی‌های آمریکا مرد هستند.

نتایج این تحقیقات که با بررسی 34 ناشر مطرح آمریکایی انجام گرفته، نشان می‌دهد که بیشتر کارکنان این عرصه زن و سفیدپوست هستند و تعداد محدودی مهاجر از آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا در عرصه نشر فعالیت می‌کند.

بر اساس این آمار، در سال 2014 میلادی حدود 3500 عنوان کتاب در آمریکا منتشر شده که تنها 84 عنوان آن توسط نویسندگان سیاه‌پوست نوشته شده و قهرمان 180 کتاب سیاه‌پوست بوده است.

انتشارات «لی‌اندلاو» این سوال را مطرح کرده که چرا با وجود تصویب قوانینی برای استخدام متعادل انتشاراتی‌ها از نژادهای مختلف در سالیان گذشته، هنوز اقدامی برای حل این مشکل صورت نگرفته است. این انتشارات در جواب سوال خود می‌گوید: «شاید این همان علتی باشد که ما به خاطر آن آمارهای کمبود سیاه‌پوستان در عرصه چاپ را اعلام کردیم. عمده‌ترین دلیل نبود آمارهای دقیق و صحیح از کارکنان انتشارات در آمریکاست.»

جیسون لاو، یکی از ناشران آمریکایی درباره ارتباط عدم تنوع کتاب‌های چاپ شده با عدم وجود کارکنانی از کشورهای مختلف در انتشارات می‌گوید: «به نظر می‌رسد چنین ارتباطی در انتشاراتی‌های آمریکا وجود داشته باشد. امروزه در انتشارات آمریکا از نویسنده و ویراستار گرفته تا کتابفروش از نژاد سفیدپوست هستند و به خاطر همین کتاب‌های نوشته شده توسط سیاه‌پوستان و دیگر نژادها مغفول مانده است.»

مارلون جیمز، برنده جایزه من بوکر نوامبر گذشته در صفحه فیس بوک خود از نفوذ بیش از حد زنان در انتشاراتی‌های آمریکا انتقاد کرده بود، که جنجال‌های بسیاری در رسانه‌های آمریکا ایجاد کرد.

در بیانیه‌ای که انتشارات «لی‌اندلاو» منتشر کرده، نوشته: «جای تاسف دارد اما باید بگوییم حضور اکثریت سفیدپوستان نه تنها در عرصه نشر کتاب، بلکه در تمام حوزه‌های فرهنگی مانند فیلم، تلویزیون و ... به چشم می‌‌خورد و این مشکل در کل جامعه آمریکا به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.»

سال گذشته در آماری که از انتشاراتی‌های انگلستان جمع‌آوری شده بود نیز دیدیم، که تنها 8 درصد از نیروی کار حوزه چاپ و نشر را مهاجران آسیایی و سیاه‌پوست تشکیل می‌دهند.

دانوتا کین، نویسنده انگلیسی در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین گفت: «هنوز هیچ مرجع رسمی برای نظارت بر این قضیه در انگلستان وجود ندارد و تجارت کتاب نیاز اصلاحات فراوانی از جمله تنوع نژادها دارد.»

جویس دوربین، مدیر اجرایی یک موسسه خیریه در لندن به آمارهای سال 2011 درباره مهاجران رنگین‌پوست اشاره می‌کند که 40 درصد از جمعیت لندن را رنگین‌پوستان تشکیل می‌دادند ولی آمارهای سال 2012 تا جولای 2013 نشان می‌دهد که در صنایع تولیدی فرهنگی تنها 6 درصد از نیروی کار را رنگین پوستان تشکیل می‌دادند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255558