آیا دموکراسی از دست ترامپ جان سالم به درمی‌برد؟

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۳
, مترجم : سحر حسابی
 
 
اتفاقات عجیب‌وغریب دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ هر روز بهانه‌ای برای نگارش کتابی جدید می‌شود. آثاری که یک نقطه مشترک دارند و آن ناامیدی از عملکرد جدیدترین ساکنین کاخ سفید است. دو کتاب جدید در زمینه عملکرد ترامپ منتشر شده است که معتقدند رئیس‌جمهور آمریکا در حال نابودی مفهوم «دموکراسی» است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز، هنوز 12 ماه از حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید نمی‌گذرد و هر هفته حاشیه‌های جدیدی برای رئیس‌جمهور آمریکا مطرح می‌شود. از دخالت روسیه در پیروزی ترامپ در انتخابات در سال 2016 تا تصمیمات بحث‌برانگیز رئیس‌جمهور ایالات متحده در همکاری با عربستان، ممنوعیت ورود مسلمانان به کشورش و زیر سؤال بردن توافقات با ایران عناوین مجلات مهم دنیا را پر کرده است. مجلاتی که ترامپ اخبارشان را «جعلی» می‌خواند و خود را قربانی مخالفین می‌داند.
 
دیوید فروم نویسنده، با وجود آگاهی از همه تهدیداتی که ممکن است متوجه‌اش شود کتابی تحت عنوان «ترامپوکراسی: فساد جمهوری‌خواهان آمریکا» نگاشته است و معتقد است تا پایان ریاست‌جمهوری آمریکا سه سال باقی مانده است؛ سه سالی که می‌تواند پر از اتفاقات خبرساز و منفی با مرکزیت شخص دونالد ترامپ باشد.
 
دیوید فروم پیش از این مسئولیت نوشتن سخنرانی‌های جورج بوش، دیگر رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا را به عهده داشت و یکی از طرفداران سرسخت جنگ آمریکا با عراق بود.
 
فروم معتقد است دونالد ترامپ، علت به حساب نمی‌آید و یک نشانه است. نشانه از دست رفتن نظام تفکر و منطق در میان جمهوری‌خواهان؛ بی‌نظمی که دونالد ترامپ هنرمندانه از آن سوءاستفاده کرد و رئیس‌جمهور آمریکا شد. دلیلی که فروم پیش از آن به عنوان مخالفت با جمهوری‌خواهان از آن نام برد و به هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها رأی داد. این روزنامه‌نگار مجله «آتلانتیک» در کتابش می‌نویسد: «هر چه بیشتر ترامپ تصمیمات عجیب گرفت، کنگره تلاش بیشتری کرد تا از او حمایت کند. این دولت مفهوم دیکتاتوری را وارد جامعه آمریکا کرد. او در این راه تنها نیست و باید به همه کسانی که به او اجازه دادند خدعه و سبعیت را وارد جامعه کند خرده گرفت. کاخ سفیدِ ترامپ، پر از اشتباه است و خود ترامپ بی‌شرم‌ترین دروغگوی تاریخ است.»
 
«چطور دموکراسی‌ها از بین می‌روند» نوشته لویتسکی و زیبالت، دو دانشمند حوزه سیاست است. این کتاب دیدگاه خود را مانند فروم افراطی بیان نمی‌کند، اما نظری مشابه دارد. این دو معتقدند دونالد ترامپ تلاش می‌کند استانداردهای جامعه را به سمت فروپاشی سوق دهد. آنها چنین نوشته‌اند: «آنچه موجب حفظ آمریکا در تمام این سال‌ها شده، وجود استانداردهایی است که تلاش کرده‌ایم از آن محافظت کنیم. تحمل دوطرفه عقاید و افکار یا احترام بین دو حزب حاکم دو مورد از این استانداردها بود. سیاستمداران از قدرت خود برای انجام کاری در راستای رفاه جامعه و کشور بهره می‌بردند. حال ممکن است در این راه خطاهایی هم مرتکب شده باشند، اما هیچ کدام در پی سوءاستفاده از قدرت برای عملی کردن افکار معیوب خود نبودند. ترامپ در این یک سال تلاش کرده است این استانداردها را از بین ببرد. با درنظر گرفتن حقایق تاریخی شباهت عظیمی بین رفتارهای ساکنین کنونی کاخ سفید و رژیم نازی‌ها می‌توان یافت.»
 
نویسندگان «چگونه دموکراسی‌ها از بین می‌روند» معتقدند بیشتر هنجارشکنی‌های کاخ سفید توسط روسای جمهور جمهوری‌خواه مرتکب شده است. «دموکرات‌ها بر خلاق رقبایشان هماهنگی‌شان را حفظ کرده‌اند اما جمهوری‌هان چنین نیستند و همین موضوع سبب شده است بی‌پرواتر به فکر دست یافتن به قدرت باشند.»
 
هر دو کتاب موردبحث یک نقطه اشتراک دارند؛ در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که کاخ سفید در چالشی بزرگ به سر می‌برد و مفهوم دولتی آزاد را زیر سؤال برده است. نویسندگان این دو اثر به آمریکایی‌ها هشدار می‌دهند و می‌گویند آنچه در سال‌های آینده رخ می‌دهد به تصمیم شما بستگی دارد. «شاید سال‌های حاضر از نظر سیاسی چندان بد نباشد و اتفاقات بدتری در دوره‌های آینده رخ دهد.»
 
 هیچ بهشت دموکراتیکی در دنیا وجود ندارد اما شاید شنیدن پیغام این دو کتاب نیاز امروز دنیا باشد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256585