افتخاری جدید برای نویسنده «روزهای بی‌پایان»؛

سباستین بارری به مهم‌ترین جایگاه ادبی ایرلند رسید

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۹
 
 
سباسیتن بارری، برنده دو دوره از جایزه کاستا برای مدت سه سال به مقام «لوریت» یا سفیر داستان در ایرلند رسید.
 
سباستین بارری
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین- سباستین بارری، نویسنده ایرلندی که سال گذشته توانست جایزه بهترین کتاب سال را برای رمان «روزهای بی‌پایان» به دست بیاورد، برای سه سال مقام سفیری داستان را به دست آورد و جایگزین آن اینرایت شد.
 
مایکل هیگینز، رئیس‌جمهور ایرلند روز گذشته سباسیتن بارری را به عنوان جانشین آن اینرایت معرفی و اعلام کرد بارری وارث و جانشین نسل بزرگی از نویسندگان ایرلندی، از سالی رونی 26 ساله گرفته تا رادی دویل 59 ساله شده است.
 
بارری پس از انتخاب به عنوان «لوریِت داستان» سوگند یاد کرد که حضور در عصر طلایی نوشته‌های نثر در ایرلند را قدر بداند. او گفت: «به دست آوردن چنین عنوانی پس از 40 سال کار بسیار لذت‌بخش است. بسیار خوشحالم که برای چند سال سفیر ادبیات کشورم هستم.»
 
نویسنده ایرلندی تاکنون دو بار و با کتاب‌های «روزهای بی‌پایان» و «دست‌نوشته محرمانه» موفق به دریافت جایزه کتاب سال کاستا شده است. بارری پس از دریافت این مقام متنی بلند بالا قرائت کرد، که بخشی از آن را ادامه می خوانید؛

عصر طلایی داستان‌نویسی کنونی، پدیده‌ای جدید است؛ آن هم در کشوری که نویسندگانی چون دونال رایان، ایمیر مک‌براید، راب دویل، کوین بارری، مایک مک‌کورمک و سارا بائم را به خود دیده است.در حال حاضر به نظر من 20 نفر دیگر صلاحیت به دست گرفتن این مقام را دارند، اما در دهه 70 شاید چهار یا پنج نفر بودند که قابلیت به دست آوردن این مقام را داشتند.
البته امروز اهداف و سبک‌ها گوناگون است و ارزش و اهمیت لحظه کنونی به همین دلیل است. نویسندگانی هستند که موفق شدند در دهه دوم زندگی خود معروف شوند و برخی دیگر دهه‌هاست محبوب هستند.
قدرت ادبیات ایرلند بسیار عجیب و غریب است. نمی‌دانم خودمان این کار را کردیم یا نه و چگونه چنین اتفاقی رخ داده است. شاید به این دلیل است که در بزرگی اروپا گم شده‌ایم. هر چه بیشتر به این موضوع فکر می‌کنم، کمتر درکش می‌کنم اما هر چه کمتر می‌فهمم اهمیت آن بیشتر محرز می‌شود.
شاید دلیل این عجیب بودن این است که ما اهل کشوری با شرایط نامطمئن هستیم و اعتماد به نفسمان از ارزش و اهمیت کشورمان در قاره اروپا نشأت می‌گیرد. این اعتماد به نفس با شرایط کشورمان در تضاد است. گاهی اوقات از دیدن رابی دایل و سالی رونی تحت تأثیر قرار می‌گیرم زیرا نویسندگان بسیار خوبی هستند و نوشته‌هایشان از قدرت زیادی برخوردار است. قدرت آثارشان در شگفتی است که در خواننده به وجود می‌آورند. وقتی مخاطب انعکاس و سبگ زندگی خود را در یک اثر هنری می‌بیند شگفت‌زده می‌شود.

 
مسئولیت بارری به عنوان سفیر داستان ایرلند تا سال 2021 ادامه خواهد داشت. او با هدف اذعان دِین زندگی هنری و فرهنگی ایرلند به نویسندگان ادبیات داستان و قدردانی از داستان‌نویسان ایرلندی آغاز به کار خواهد کرد و نویسندگان نسل جدید را تشویق می‌کند تا در حوزه بین‌المللی بیشتر دیده شوند و از مردم می‌خواهد کیفیت بالای داستان‌نویسان ایرلندی را رصد کنند.
 
بارری توسط گروهی از نویسندگان به ریاست پل مالدونِ شاعر انتخاب شد. هیئت داوران طی بیانیه‌ای اعلام کردند: «امید داریم بارری با داستان‌های نفس‌گیر و تأثیرگذارش، داستان‌نویسی ایرلند را به سمتی رهنمون سازد که تاکنون نرفته است. او با بینش متعالی و زکاوت داستان‌گویی‌اش به ما می‌آموزد دنیا را متفاوت ببینیم و کمی عمیق‌تر به احساساتمان بنگریم.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257630