همزمان با آغاز جام جهانی فوتبال؛معرفی چند کتاب فوتبالی

زشت و زیبای فوتبال

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹
, مترجم : سحر حسابی
 
 
امروز جام جهانی فوتبال سال 2018 به صورت رسمی آغاز به کار می‌کند و یک ماه نفس‌گیر برای طرفداران ورزش فوتبال در راه است. به همین دلیل بر آن شدیم تا با معرفی چند کتاب فوتبالی با علاقه‌مندان این ورزش پرطرفدار همراه شویم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، فوتبال، بیش از هر ورزش دیگری اتفاقات زشت و زیبا را ترکیب و به مخاطبین ارائه می‌کند. ورزشی که شکارچیان زمان را یک‌شبه میلیونر می‌کند و این امکان را برای کودکان روستاهای کوچک و دورافتاده فراهم کند تا استعداد ذاتی خود را در صحنه جهانی ارائه کنند.
 
آخرین مسابقه مهم امسال بازی بین لیورپول و رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان اروپا بود که در نهایت شگفتی منجر به قهرمانی تیم سلطنتی رئال مادرید و شکست تیم قدرتمند لیورپول شد. چهره‌های حاضر در این بازی حالا در رقابتی دیگر هنرنمایی می‌کنند. رخدادی که 32 کشور مختلف در آن رقابت می‌کنند تا بیست و یکمین جامِ جهانی را از آن خود کند.
 
برای آشنایی با تاریخچه جام جهانی کتاب «داستان جام جهانی» نوشته برایان گرانویل بهترین راهنما برای آشنایی با دوره‌های مختلف جام جهانی فوتبال است. علاوه بر این نظرات هوشمندانه نویسنده و بررسی همه مسابقات ادوار  مختلف جام جهانی بر جذابیت این کتاب می‌افزاید.
 
«کریستیانو و لئو» نوشته جیمی برنز دیگر کتابی است که به سیر پیشرفت دو بازیکن افسانه‌ای فوتبال جهان می‌پردازد. رونالدویِ پرتقال و مسیِ آرژانتین در طول 15 سال گذشته برای به دست آوردن عنوان بهترین بازیکن جهان با هم به رقابت پرداخته‌اند. از دیدگاه برنز این دو اعجوبه فوتبال در سال‌های پایانی حرفه‌شان در تلاش هستند به رکورد دیه‌گو مارادونا برسند که در سال 1986 به تنهایی موفق شد آرژانتین را به مقام قهرمانی این جام در مکزیک برساند.
 
«فکر می‌کنم پس بازی می‌کنم» نوشته آندره‌آ پیرلو، بازیکن افسانه‌ای ایتالیا است. بازیکنی که 12 سال پیش و در جام جهانی آلمان اولین پنالتی مسابقه فینال بین فرانسه و آلمان را زد و ایتالیا به قهرمانی جام رسید. او در کتابش می‌نویسد: «نفس عمیقی کشیدم. نفس را من کشیدم اما آن نفسِ کارگری بود که تلاش می‌کرد حقوقش را تا پایان ماه حفظ کند، نفس تاجری پولدار، یک معلم، دانش‌آموز، و تبعیدی‌های ایتالیایی که توانستند در بازی‌های جام جهانی کنار تیم باشند. در آن لحظه من جای همه آن‌ها بودم.»
 
جام جهانی مهم‌ترین رخداد موجود در زندگی یک فوتبالیست است. سودی حدود 3 میلیارد دلار از بازی‌های جام جهانی به دست می‌آید که این مقدار در سال 2014 در برزیل به حدود 5 میلیون دلار نیز رسیده است. «فروپاشی فیفا» نوشته دیوید کان درباره پولشویی در فیفا به مدیریت سپ بلاتر است. موضوعی که در سال 2015 جهان فوتبال را تحت تأثیر قرار داد و کارمندان عالیرتبه فیفا به اتهام دریافت رشوه، درخواست میزبانی جام جهانی، و حق پخش بازی‌های فوتبال در 20 سال پیش از آن دستگیر شدند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262147