این صفحات سیاه و سفید دوست داشتنی / چرا کتابخوان‌ها جدید نمی‌شوند؟

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۶
, مترجم : محمد حسن لو
 
 
سایت گودایریدر در نظرسنجی از کاربران خود دلایل به روزرسانی در کتابخوان‌های الکترونیک را جستجو کرده است. در یک دهه گذشته چندان پیشرفتی در امکانات کتابخوان‌های الکترونیک مشاهده نشده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  ، امروزه اکثر کسانی که گوشی‌های تلفن همراه یا تبلت دارند این مسئله باب است که هرچند سال یک مرتبه دستگاه‌های خود را عوض کنند. شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که بعد از مدتی از تلفن یا گوشی خود خسته شده و دستگاه جدیدتر و احتمالاً گران‌تری را خریداری می‌کنید ولی این چرخه به روزرسانی دستگاه‌های الکترونیک در بین دارندگان کتابخوان‌های الکترونیک چندان صدق نمی‌کند. معمولاً کسانی که برای خواندن کتاب از دستگاه‌های الکترونیک استفاده می‌کنند دارای معیارهای خاصی برای تعویض دستگاه خود هستند.

اکثر دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت‌ها هر ساله امکانات و تجهیزات جدیدی را تجربه می‌کنند و شرکت‌های تولیدکننده این دستگاه‌ها برای جذب مشتری‌های بیشتر به طور مداوم دستگاه‌های خود را پیشرفته‌تر می‌کنند. هر روز دستگاه‌های جدیدتری مجهز به حافظه و وضوح بیشتر به بازار می‌آیند و کاربران نیز برای داشتن دستگاه‌های بهتر دستگاه‌های خود را عوض می‌کنند ولی چنین روندی در دستگاه‌های کتابخوان الکترونیکی وجود ندارند چون تقریباً در طول یک دهه امکانات موجود در این دستگاه‌ها تغییری نداشته است و هنوز بیشتر کتابخوان‌های الکترونیک از صفحات سیاه و سفید استفاده می‌کنند و حتی پردازشگرهای قدیمی روی آنها جواب می‌دهد.

البته ممکن است این دستگاه‌ها تا سال 2020 تغییرات اندکی داشته باشند ولی هنوز یک علاقمند به کتاب‌های الکترونیک می‌تواند با داشتن یک دستگاه کتابخوان مجهز به پردازشگر یک گیگاهرتز و حافظه مجازی 512مگابایتی هیچ مشکلی نداشتن باشد. هرچند ممکن است بعضی از شرکت‌ها مثل کوبو کانادایی یا آخرین نسخه کیندل آمازون امکانات اضافی مثل بالا بردن وضوح تصویر، مقاومت به آب، صفحه بزرگ و ... به دستگاه‌های خود اضافه کنند ولی به طور حتم این امکانات جزئی نمی‌‌تواند انگیزه لازم برای به روز رسانی دستگاه‌ها نزد کاربران باشد.

سایت خبری گودایریدر به طور اختصاصی در حوزه پوشش اخبار و گزارش‌های دستگاه‌های کتاب‌خوان الکترونیک فعالیت می‌کند. این سایت در نظرسنجی اختصاصی از کاربران خود، از آنها درباره انگیزه‌های خود برای تعویض دستگاه‌های کتابخوان پرسیده است و نتایج این نظرسنجی را در گزارشی ارائه کرده است. در حدود 23درصد از 800 نفر کاربران شرکت کننده در این نظرسنجی می‌گویند دوست دارند دستگاه‌های کتابخوان رنگی داشته باشند و 21درصد از آنها اعتقاد دارند این دستگاه‌ها باید دارای صفحه بزرگ‌تری باشند. 14درصد از شرکت‌کنندگان گفتند اگر دستگاه‌ مجهزتری به بازار بیاید دستگاه خود را تعویض می‌کنند و 9درصد نیز گفتند یک دستگاه سریع‌تر می‌تواند آنها را برای عوض کردن دستگاه خود ترغیب کند.به گفته این سایت بیشتر تولیدکنندگان دستگاه‌های کتابخوان الکترونیک معمولاً با توجه نیاز و تقاضای کاربران، این دستگاه‌ها را به روزرسانی می‌کنند و شاید هم نسبت به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نیازی هم به مجهز کردن این دستگاه‌ها وجود نداشته است. سایت گودایریدر اینفوگرافیکی بر اساس میزان علاقمندی کاربران دستگاه‌های الکترونیک به داشتن دستگاه‌های جدید و فاکتورها و انگیزه آنها تهیه کرده است. بر اساس این تصویر گرافیکی بیشتر کاربران اعلام کردند که قیمت پایین‌تر کتابخوان‌های الکترونیک بیشتر عامل برای تهیه دستگاه‌های جدیدتر است. عامل دوم اندازه تصویر و به ترتیب رنگی بودن تصویر، مجهز بودن دستگاه به صوت و بلوتوث عوامل دیگر هستند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262997