گرجستان در جزیره موزه نمایشگاه فرانکفورت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۹
 
 
سیمونه بوهلر مسئول بخش بین‌الملل و مهمان ویژه نمایشگاه فرانکفورت درباره برنامه های فرهنگی این بخش و شرکت ناشران گرجستان در نمایشگاه امسال صحبت می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوکمس، امسال در نمایشگاه کتاب فرانکفورت که قرار است از روز دهم اکتبر به مدت پنج روز در این شهر برگزار شود، کشور گرجستان به عنوان میهمان ویژه شرکت خواهد داشت. سیمونه بوهلر مسئول بخش مهمانان ویژه نمایشگاه کتاب فرانکفورت در گفت‌وگویی درباره چگونگی و چرایی دعوت از کشور گرجستان به نمایشگاه صحبت می‌کند:
 
گرجستان امسال به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه حضور دارد. کمی درباره برنامه‌های غرفه این کشور در نمایشگاه صحبت کنید.
امسال کشور گرجستان علاوه بر 70 نویسنده‌ای که قرار است به نمایشگاه بیاورد برنامه‌های متعددی برای این نمایشگاه تدارک دیده است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به معرفی الفبای منحصر به فرد زبان گرجی است. نویسنده‌های گرجی آثار و ادبیات کشور خود را معرفی می‌کنند و برای این منظور کنفرانس‌های متعددی در نظر گرفته شده است. در غرفه امسال بخش مهمان ویژه نمایشگاهی با عنوان بخش بین‌الملل نیز خواهیم داشت که حدود 200 ناشر از 38 کشور جهان آثار ترجمه شده از نویسنده‌های گرجی را نمایش می‌دهند. علاوه بر بخش بین‌الملل در بخش های دیگر نمایشگاه به خصوص بخش کودک نیز شاهد حضور ناشران گرجی نیز خواهیم بود. امسال برای اولین بار در تاریخ برگزاری نمایشگاه فرانکفورت برنامه‌ای فرهنگی با محوریت گرجستان در بخش هنر برگزار خواهد شد که نام «جزیره موزه» برای آن انتخاب شده است.
 
 بازدیدکننده‌ها از کشورهای دیگر با توجه به محدودیت‌های زمانی نمایشگاه چگونه می‌توانند با ادبیات و فرهنگ گرجستان بیشتر آشنا شوند؟
جزیره موزه برنامه‌ای منحصر به محل نمایشگاه نیست بلکه قرار است در مکان‌های مختلف شهر به ارائه و معرفی ادبیات و آثار هنرمندان گرجی بپردازد. در طول این برنامه ‌ها برپایی نمایشگاه‌های عکس و معماری نیز تدارک دیده شده است که امیدواریم بتواند بهتر فرهنگ و ادبیات این کشور را به بازدیدکننده ها معرفی کند.
 
از ادبیات گرجستان خودتان چه کتابی را پیشنهاد می‌کنید؟
آکا مورچیلات با کتاب سفر به قره‌باغ و نینو هاراتیچویلی با رمان جدیدش گربه و ژنرال در نمایشگاه حضور خواهند داشت. رمان اخیر توانست به مرحله نهایی کسب جایزه کتاب آلمان راه یابد. رمان فرشته بادکرده نوشته زازا بورچولات نیز کتاب خوبی است که در نمایشگاه عرضه شده است.
 
 خودتان اخیراً به کشور گرجستان سفر کردید. چه نوع کشوری دیدید و به عبارتی نظرتان درباره این کشور چیست؟
گرجستان هیجان انگیز است و می‌توانید نفوذ فرهنگ‌های متنوع را در جای جای این کشور مشاهده کنید. این کشور در حال حاضر یک نوع تحول اجتماعی را تجربه می‌کند. می‌توان تحرک و پویایی را در نسل جدید این کشور مشاهده کرد. ادبیات این کشور چیزهای زیادی برای گفتن دارد و مطمئنم در نمایشگاه امسال آثار ارزشمندی برای نمایش خواهند داشت.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266083