برگزاری نمایشگاه دستاوردهای برندگان نوبل ادبیات در امارات

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۹
 
 
بنیاد علم محمد بِن رشید با همکاری موزه جوایز نوبل پنجمین دوره نمایشگاه دستاوردهای برندگان جایزه نوبل ادبیات را در دوبی برگزار می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گالف نیوز، نمایشگاه دستاوردهای برندگان نوبل ادبیات در سال 2019 با عنوان «جایزه نوبل برای ادبیات: اشتراک‌گذاری کلمات: با یاد و خاطره نجیب محفوظ» در حال حاضر در شهر دوبی در امارات در حال برگزاری است.
 
نمایشگاه نوبلِ سال 2019 بر اهمیت بخش نوبلِ ادبیات تأکید دارد و حرفه چند نویسنده برجسته برنده نوبل ادبیات و دستاوردهایشان را بررسی می‌کند. نمایشگاه فُرم‌های مختلف ادبیات از جمله شعر، تئاتر، و سینما و همچنین چگونگی پیشرفت جایزه نوبل ادبیات در طول سال‌های مختلف را نیز ارائه می‌کند. البته به طور اختصاصی آثار نجیب محفوظ، داستان‌نویس مصری و اولین نویسنده عرب برنده نوبل ادبیات مورد بررسی قرار می‌گیرد و آثار مهم نویسنده عرب را که موجب غنای ادبیات عرب و اقتباس‌های موفق سینمایی و تلویزیونی از آن‌ها ساخته شد به معرض عموم قرار می‌دهد.
 
جمال بن هوایرِب، مدیر نمایشگاه نوبلِ دوبی اعلام کرد این نمایشگاه در پی افزایش نقش بنیاد محمد بن رشید در رخدادهای فرهنگی است و علاوه بر این بعضی از بزرگ‌ترین خلاقیت‌های بشر در ادبیات را به معرض دید عموم می‌گذارد تا بذر دانش را پخش و به ایجاد جامعه‌ای با دانش و همچنین افزایش توسعه یاری رساند.
 
دکتر اُلُو آملین، مدیر سابق نمایشگاه جایزه نوبل در سوئد در این باره گفت: «موزه جایزه نوبل مایل است با مخاطبین جوان خود در سراسر دنیا ارتباط برقرار کند و به آنان الهام ببخشد تا در زمینه‌هایی که به جایزه نوبل ختم می‌شود فعالیت کنند. این جایزه برای بزرگداشت یاد آلفرد نوبل به کسانی اهدا می‌شود که خدمتی به بشر کنند. برندگانی چون محفوظ و دیگران الگوهای خوبی هستند و با نوشته‌هایشان به ما الهام می‌بخشند. باعث افتخار موزه نوبل است که بتواند پنجمین دوره خود را در دوبی برگزار کند.»
 
موزه نوبل ادبیات در هشت بخش مختلف برگزار می‌شود و هر بخش بر موضوعی خاص تمرکز دارد. بخش «صلح» مراجعه‌کنندگان را با آن دسته از آثار برندگان نوبل آشنا می‌کند که موضوع جنگ یا صلح دارند. این در حالی است که بخش «شرایط انسانی» سوالاتی در باب ماهیت انسان مطرح می‌کند. از بخش‌های دیگر موزه می‌توان به قسمت «زندگی»، «خانواده»، «قصه‌های شاه‌پریان»، «شهر»، و «عشق» اشاره کرد.
 
با توجه به اینکه سال 2019 در امارات به عنوان «سال بردباری» نام‌گذاری شد بخشی از نمایشگاه هم با این عنوان طراحی شده است و آثاری را ارائه می‌کند که در آن موضوع اصلی صبر و بردباری است.
 
نمایشگاه نوبل ادبیات از سوم فوریه آغاز به کار کرد و تا سوم مارس به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271770