برگزیت، انگلیس، افسردگی و مطالعه داستان و رمان

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۰
 
 
به نظر بسیاری از کارشناسان به نظر می‌رسد در جامعه فعلی انگلیس خواندن داستان و رمانی یکی از بهترین راه‌های مبارزه با افسردگی و سلامتی روانی باشد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بی بی سی، در فستیوال ادبی امسال ولز کارگاه‌هایی درباره راهکارهای مبارزه با افسردگی در دوران بعد از برگزیت برگزار شده بود که در نوع خود جالب توجه بود. فستیوال ادبی هی هر سال در اوایل ماه ژوئن در شهر پویس ولز برگزار می‌شود. در روزها برگزاری این فستیوال سوژه‌ ادبیات و رابطه آن با سلامت روان از سوی سرویس ادبیات شبکه بی‌بی‌سی مطرح شده بود که از حاضران در نمایشگاه سوال می‌شد. یکی از حاضران در روزهای انتهایی فستیوال جسی برتون نویسنده و رمان‌نویس مطرح انگلیسی بود که اخیراً رمان کنفسیوس از وی در بازار کتاب انگلیس موجود است.
 
برتون در گفت‌وگو با هفزیبا اندرسون خبرنگار بی‌بی‌سی درباره جامعه کنونی بریتانیا و بحرانی سیاسی موجود گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد خواندن داستان و رمانی یکی از بهترین راه‌های مبارزه با افسردگی و سلامتی روانی باشد. خواندن رمان مثل تماشای تلویزیون نیست چون در فیلم‌ها و سریال‌ها تخیلات به شما دیکته می‌شود ولی در مطالعه خودتان در تخیلی فرو می‌روید و آن را شخصاً تجربه می‌کنید. من خودم وقتی رمانی مثل هاکبلری فین را می‌خوانم چیزی متفاوت با فیلم‌های ساخته شده از روی رمان را احساس می‌کنم.
 
فرانس کافکا در جایی نوشته است داستان مانند تبری است که می‌توان دریای یخ زده روح انسان‌ها را بشکند و آنها را آزاد کند. برتون می‌گوید: در جامعه فعلی بریتانیا مطالعه داستان بهترین راه حل است و مردم می‌توانند با خواندن داستان‌ها خودشان از شرایط استرس‌زای فعلی جدا کنند. فرار از واقعیات (Escapism) روشی است که روان‌شناسان برای بیماران خود در مقابله با شرایط ناگوار اجتماعی استفاده می‌کنند و به نظر بسیاری از آنها مطالعه داستان و رمان روش نوینی است که در شرایط کنونی بسیار کاربرد دارد.
 
مسئولان بهداشتی انگلیس درباره شیوع مشکلات روانی نظیر اضطراب و افسردگی در این کشور، هشدار دادند. روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی نوشته بود: تحقیقات انجام شده نشان می دهد که دو سوم بزرگسالان در انگلیس مشکلات مرتبط با سلامت روحی و روانی از قبیل اضطراب یا افسردگی را تجربه کرده اند و کمتر از یک پنجم بزرگسالان انگلیسی از سطح بالای بهداشت روانی برخوردارند.
 
با این آمارها بسیاری از سازمان‌های دولتی و غیردولتی در انگلیس با برگزاری فستیوال‌های مختلف فرهنگی درصدد کاهش این افسردگی هستند. فستیوال ادبی ولز امسال بسیاری از برنامه‌های خود را به ترویج مطالعه داستان اختصاص داده بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276857