گونترگراس جایزه ادبی «آلفرد دوبلین» 2011 را اهدا کرد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۷
 
 
«یان پتر برمر» نویسنده برلینی به عنوان برنده جایزه ادبی «آلفرد دوبلین» 2011 برای کتاب‌های منتشر نشده ، ديروز (یکشنبه 8 خرداد) این جایزه را از دستان «گونتر گراس» نویسنده برنده نوبل آلمان دریافت کرد.\
گونترگراس جایزه ادبی «آلفرد دوبلین» 2011 را اهدا کرد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، این نویسنده از سوی هیات داوران از میان شش فینالیست برای پروژه ادبی «سرمایه گذار آمریکایی» برگزیده و این جایزه 12 هزار یورویی در  آکادمی هنر برلین در «پاریسر پلاتز» به وی اهدا شد.
 
جایزه ادبی «آلفرد دوبلین» از سال 1979 از سوی کنفرانس ادبی برلین اهدا می شود و با اهدای آن آثار ادبی منتشر نشده تقدیر می‌كند. 

«گراس» که خود موسس این جایزه ادبی است، در این مراسم گفت: امسال هر شش فینالیست شایسته دریافت این جایزه بودند. برای من برخورد با دست نوشته های آثار نویسندگان حاضر در این رقابت ادبی هر سال جذابیت تازه‌ای دارد، چرا که راهنمایی هایی را ارائه کرده‌اند که جوانان امروز را به حرکت وا می‌دارد. 

این نویسنده برجسته آلمانی در ادامه به شکلی طنزآميز افزود: البته «برمر» جشنی که شنبه شب پس از مراسم انتخاب برنده امسال این جایزه برگزار شد را از دست داد. ما نویسندگان در قدیم در محوطه برگزاری کنفرانس در «وانزه» جمع می‌شدیم و چنان به بحث درباره آثار مختلف می‌پرداختیم که گاه تا مرز کتک‌کاری هم پیش می‌رفتیم. اما به نظر می رسد که امروزه ما با یک نسل از نویسندگان کاملا مودب روبه‌رو هستیم. 

گراس در ادامه صحبت های خود اعلام کرد که وی این جایزه را در فاصله زمانی سالهای 1970 تا 1980 و پس از انتشار رمان «بات» (1977) كه هنوز مقداری پول برايش باقی مانده بود، راه‌اندازي كرد. 

«آلفرد دوبلین» (1878- 1957) از نویسندگان مهم و مشهور آلمانی نیمه نخست قرن 20 بود. مشهورترین اثر این نویسنده «میدان الکساندر برلین» نام دارد که در سال 1929 منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 106482