نزديك‌ترين مقدمه براي يادگيري علم فقه

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۴
 
 
حجت‌الاسلام‌ سعيد شريعتي، از مولفان كتاب «اصول فقه» در نشست نقد و بررسي اين كتاب اظهار كرد: اصول فقه، آخرين و نزديك‌ترين مقدمه مورد نياز براي فراگيري علم فقه است، چراكه براي استخراج قوانين فقهي به اين اصول نيازمنديم._
نمايي از مراسم
 
نمايي از مراسم
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نشست علمي تخصصي نقد كتاب «اصول فقه كاربردي» را ديروز(هفتم تير ماه) با حضور حسين قافي و حجت‌الاسلام سعيد شريعتي، مولفان كتاب و جمعي از صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار كرد.

حسين قافي در ابتداي اين نشست ضمن معرفي اجمالي كتاب اصول فقه كاربردي، به بيان اهداف و انگيزه‌هاي مولفان و وجوه تمايز اين كتاب با ساير آثار مشابه در اين زمينه پرداخت.

وي علم اصول فقه را شيوه صحيح تفكر و استدلال فقهي تعريف كرد و افزود: اصول فقه براي استفاده در قلمروي فقه تدوين شده است و مباحث آن بر پايه مباني كلامي خاص با توجه به هدف و آرمان فقه به رشته تحرير درآمده‌اند.

عضو هيات علمي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه اظهار داشت: در تاليف اين كتاب كوشيدم قواعد و مسايلي از اصول فقه را كه در حقوق كاربرد دارند، با قلمي ساده و روان همراه با مثال‌هاي عيني حقوقي در حد دانشجويان كارشناسي حقوق تدوين كنيم.

وي با اشاره به اين كه بيشترين زمان براي تاليف اين كتاب، صرف گردآوري مثال‌ها شد، افزود: به كار گرفتن قواعد اصول فقه در حقوق نيازمند فهم و تحليل درست آن و هماهنگ ساختن با ويژگي‌هاي خاص علم حقوق است تا با گرد‌آوري مثال‌هاي عيني حقوقي و تطبيق جزء به جزء آن‌ها با قواعد اصول فقه، در جهت انتقال بهتر و صحيح‌تر مباحث به دانشجويان حركت كنيم.

حسين قافي تاكيد كرد: فراگيري اصول فقه براي دانستن مباني و اصولي كه يك حكم فقهي از آن‌ها استخراج شده است، لازم‌اند.

وي گفت: قضاوت جزئي از دانش حقوق است و نمي‌توان گفت كه قاضي به علم اصول فقه نياز دارد، اما فردي كه علم حقوق را فرا‌مي‌گيرد، به آن نياز ندارد.

مولف كتاب اصول فقه كاربردي بيان كرد: اين كتاب در سه جلد تدوين شده است. جلد نخست به مباحث و الفاظ توجه دارد و اكنون به چاپ پنجم رسيده است. جلد دوم در بررسي ادله و منابع فقه به رشته تحرير در آمده است و سومين جلد آن اصول عمليه و تعارض ادله را در خود جاي مي‌دهد.

در ادامه اين نشست، حجت‌الاسلام‌ سعيد شريعتي، مولف ديگر كتاب اصول فقه، به تشريح مفهوم فقه و رابطه آن با علم حقوق پرداخت و گفت: اصول فقه، آخرين و نزديك‌ترين مقدمه مورد نياز براي فراگيري علم فقه است. منظور از فقه كه در تحليل مواد قانوني مورد استفاده قرار مي‌گيرد، نتيجه علم فقه نيست و فهم گزاره‌هاي فقهي نيازي به اصول فقه ندارد، اما براي فهم آن بخش از فقه كه به استخراج قوانين مي‌پردازد، به اصول فقه نيازمنديم.

وي احتياج حقوق به اصول فقه را شامل گستره‌هاي مختلفي دانست كه علم حقوق در آن‌ها جريان دارد و تاكيد كرد: تمامي كساني كه به نحوي با حقوق سروكار دارند، نيازمند علم اصول فقه‌اند. 

سپس حجت‌الاسلام ‌والمسلمين دكتر محمدي، استاد دانشكده اصول دين، به عنوان منتقد و حجت الاسلام دكتر حسين جوان‌آراسته به عنوان دبير علمي نشست، به بيان انتقاداتي درباره برخي از استدلالات مطرح شده در كتاب و نيز برخي از مثال‌ها پرداختند و مولفان به آنها پاسخ گفتند.

در اين نشست مدير و عده‌اي از اعضاي هيات علمي گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه شركت داشتند و ديدگاه‌ها و نظرات خود را درباره كتاب «اصول فقه كاربردي» بيان كردند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 109364