نراقي از «حديث حاضر و غايب، مقالاتي درباره الهيات غيبت» نوشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۰
 
 
كتاب «حديث حاضر و غايب، مقالاتي درباره الهيات غيبت» منتشر شد. آرش نراقي در اين اثر، درباره الهيات توحيدي سخن گفته است./
نراقي از «حديث حاضر و غايب، مقالاتي درباره الهيات غيبت» نوشت
 
اكبر قنبري، مدير انتشارات نگاه معاصر، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، مقالات اين اثر را مربوط به الهيات توحيدي بر مبناي فرض خدايي متشخص دانست.

وي افزود: خداي متشخص، خداي عالم، قادر و خير است و بالاتر از آن، با آدميان سخن مي‌گويد و از راه زبان با آنان رابطه‌اي بيناشخصي برقرار مي‌كند. اين تلقي از امر الوهي از حيث سلوكي، پيامدهاي مهمي دارد. از جمله آن كه شوق تجربه مستقيم و شخصي آن امر الوهي را در سالك طريق برمي‌انگيزد.

مدير انتشارات نگاه معاصر با اشاره به بي‌ايماني انسان‌ مدرن گفت: به نظر مي‌رسد در روزگار مدرن، انسان‌ها با وجود كوشش بسيار، خدا را در متن رابطه‌اي مستقيم و بيناشخصي كمتر مي‌يابند. غيبت خداوند از حوزه تجربه‌هاي شخصي انسان مدرن به بي‌ايماني او اعم از وجودي و نظري دامن مي‌زند.

به گفته وي «ايمان در عصر اختفاي الهي» نخستين مقاله اين كتاب است. «اختفاي خداوند، شب تاريك روح»، «خانه گلين، خانه دلي»، «احساس گناه و گناه» جزو مقالات اين كتاب در حوزه الهيات توحيدي وجودي‌اند.

قنبري ادامه داد: اين مقالات همراه مقالات ديگر با موضوعات امكان و ساختار وحي زباني و همچنين صدق در كلام وحياني مسلماني در عرصه عمومي جهان مدرن، در مقام تبيين و دفاع از مقام ايجابي مفروضات الهيات توحيدي برمي‌آيند.

چاپ نخست كتاب «حديث حاضر و غايب، مقالاتي درباره الهيات غيبت» با شمارگان 2000 نسخه، 254 صفحه و بهاي 6600 تومان منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 113786