«خاطره‌ای از كریسمس» كاپوتی در ايران خوانده می‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۳
 
 
«خاطره‌ای از كریسمس» مجموعه‌ای از سه داستان ترومن كاپوتی، با ترجمه مهدی فاتحی منتشر شد. در این اثر كاپوتی مخاطب را به همراه شخصیت‌های داستانی به درون دنیای كودكی هفت ساله می‌برد كه فقر و سختی نیز بخشی از زندگی وی را تشكیل داده است.-
ترومن كاپوتي
 
ترومن كاپوتي

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، «خاطره‌ای از كریسمس» در كنار دو داستان دیگر به نام‌های «مهمان روز شكرگزاری» و «یک روز کریسمس»، مجموعه‌ای از آثار مهم و كلاسیک ترومن كاپوتی هستند. 

در داستان‌های به هم‌ پیوسته این مجموعه، دو شخصیت ثابت حضور دارند. یكی راوی داستان، پسری هفت ساله كه ماجراهای زندگی‌اش بی‌شباهت به كودكی كاپوتی نیست. دیگری، دخترخاله پیر او، خانمی دوست‌داشتنی است كه با وجود بالا رفتن سنش، هنوز ازدواج نكرده و بهترین دوست شخصیت اول داستان كاپوتی است.

منتقدان بسیاری معتقدند این داستان كوتاه، تمامی مشخصه‌های یك زندگی‌نامه را دارد و از طرفی برای مخاطب یادآور روزهای شیرین كودكی است، اما سراسر داستان كاپوتی، مخاطب را این‌گونه با خود همراه نمی‌كند و داستان‌ها، درون‌مایه‌های دیگری را نیز در بر می‌گیرند: تنهایی، فقر، انزوای اجتماعی و مرگ؛ عناصری كه در كنار پاكی و معصومیت یک كودک قرار می‌گیرند و این‌گونه مخاطب را با خود همراه می‌سازند.

«خاطره‌ای از كریسمس» نخستین بار در سال 1956 در یک مجله منتشر شد ولی داستانش ماجراهایی از دهه سی میلادی را روایت می‌كند. اثری كه بارها از سوی ناشران مختلف و در مجموعه‌ داستان‌های متفاوت به چاپ رسید و یكی از مهم‌ترین داستان‌های كاپوتی به شمار می‌آید.

این داستان تاكنون جوایز معتبری را به دست آورده و با اقتباس از آن، چندین نمایش به اجرا در آمده است. و همچنین تعدادی فیلم و برنامه تلویزیونی هم بر اساس ساخته شده.

پیش‌تر، از این نویسنده آمریكایی، «درخت‌ شب‌» با ترجمه امید نیك‌فرجام در ایران منتشر شده است. 

«خاطره‌ای از كریسمس» نوشته ترومن كاپوتی، با ترجمه مهدی فاتحی، در 96 صفحه و با قيمت دو هزار و هفتصد تومان، از سوی نشر «فیروزه» روانه بازار كتاب ایران شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 114713