فيلم و چاپ دوم «اختراع هوگو كابره» با هم رسيدند

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۵
 
 
«مارتين اسكورسيزي» بر اساس كتاب «اختراع هوگو كابره» فيلمي ساخته است كه به‌زودي در ايران اكران مي‌شود. هم‌زمان با اين اتفاق، انتشارات افق چاپ دوم «اختراع هوگو كابره» را راهي كتاب‌فروشي‌ها كرد.
فيلم و چاپ دوم «اختراع هوگو كابره» با هم رسيدند
 
ايبنا نوجوان: «اختراع هوگو كابره» كتابي از «برايان سلزنيك» است كه مدتي پيش با ترجمه‌ي «رضي هيرمندي» و توسط انتشارات افق منتشر شد. 

ماجراي اين كتاب كه در آن تصوير و متن به شيوه‌اي جديد تركيب شده، داستان پسری به نام «هوگو» است که در دهه‌ي 1930 در فرانسه زندگی می‌کند. او در اثر یک اتفاق پدرش را از دست می‌دهد و مجبور می‌شود با عمویش زندگی کند. عموي هوگو نه تنها اجازه‌ي درس خواندن به او نمي‌دهد، بلكه او را به كار تنظيم ساعت‌هاي ايستگاه و دزدی وادار مي‌كند! 

با وجود اين، همه‌ي فكر و ذكر هوگو، كار نيمه‌تمامي است كه تا پيش از مرگ پدرش، مشغول انجام آن بودند؛ يعني يك آدم آهني كه از قطعات ساعت‌هاي مختلف ساخته شده است. 

«مارتين اسكورسيزي» كارگردان مطرح سينما، به تازگي و با اقتباس از داستان اين كتاب فيلمي ساخته است كه در یازده رشته‌ي مختلف نامزد اسکار شده است و البته در جشنواره‌ي فيلم فجر هم به نمايش در مي‌آيد. 

«انتشارات افق» هم كه با خريد حق انتشار «اختراع هوگو كابره» در بهار 1390 آن را منتشر كرد، اين روزها و براي دومين بار اين كتاب را منتشر كرده است. 

«اختراع هوگو كابره»، اثر «برايان سلزنيك» نخستين بار در سال 2007 منتشر شده و جوايز زيادي را براي نويسنده‌اش به ارمغان آورده است. «مدال کلدکات» سال 2008، نامزد جایزه‌ي کتاب ملي آمریکا و پرفروش‌ترین و بهترین کتاب مصور نیویورک تایمز 2007 برخي از اين موفقيت‌ها هستند.

«برايان سلزنيك» (Brian Selznick)، نويسنده و تصويرگر، متولد 1966 در نيوجرسي آمريكاست. او براي نوشتن «اخترع هوگو كابره» (The invention of Hugo Cabret) كه داستان آن در پاريس مي‌گذرد سه بار به اين شهر سفر كرده و به قول خودش از هر چيزي عكس گرفته است. 

گفت‌وگو با يك مكانيك و يك ساعت‌فروش در نيويورك، از ديگر تلاش‌هايي بوده كه اين نويسنده براي بهتر نوشتن اين كتاب انجام داده است. 

«اختراع هوگو كابره» اكنون با ترجمه‌ي «رضي هيرمندي» و براي دومين بار در ايران منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 128835