همراه با كتاب‌هاي نوروزي در نوروز 91/ 11

کندوکاو نوروز در متون تاریخی و باورهای دینی

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
محمدحسین نوحه خوان در کتاب «از نوروز چه می دانید؟» جشن نوروز را از دیدگاه دینی مورد توجه قرار داده و کوشیده است تا گمان ها و شبهات درباره نوروز با احکام و باورهای دینی را توضیح دهد.-
کندوکاو نوروز در متون تاریخی و باورهای دینی
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، محمدحسین نوحه خوان در کتاب «از نوروز چه می دانید؟» مسایل مختلف درباره نوروز و آداب و رسوم آن را مطرح کرده و علل پیدایش نوروز، مقدمات نوروزی، جشن ها و مراسم نوروزی، تاریخچه نوروز، نوروز در میان اقوام مختلف و اعمال نوروز در اسلام را بررسی کرده و در پایان نیز روایاتی در باب منزلت اعیاد سعید فطر، قربان، غدیر و جمعه ذکر کرده است.

پژوهشگران تاریخی معتقدند با آن که نوروز جشنی تاریخی است و آداب و رسوم آن در ناخودآگاه ایرانیان ماندگار شده است، اما پیوند نوروز با نشانه ها و نمادها، شناخت آن را مستلزم کندوکاو در متون تاریخی و دینی ساخته است.

محمدحسین نوحه خوان در کتابش از مقدمات نوروز سخن به میان می آورد؛ نوروز را در تفاسیر دینی بررسی می کند و به نتایج جالب توجهی دست می یابد. ضمن آن که ریشه های نوروز را در میان اقوام دیگر نشان می دهد و درباره تاریخچه نوروز و کارهای نوروزی آگاهی های مفیدی را در اختیار خواننده قرار می دهد.

به ویژه آن که درباره جشن های پیوسته به نوروز، همانند چهارشنبه سوری و سیزده بدر و نیز رسم هایی مانند بخت گشایی و شال اندازی، مطالبی را عرضه می کند، تا بدین گونه گستره این جشن کهن را از جنبه های گوناگون بررسی کرده باشد.

کتاب «از عید نوروز چه می دانید؟» را نشر مدین قم در 232 صفحه و با شمارگان 2 هزار نسخه چاپ کرده است. این کتاب را به بهای 40 هزار ریال می توان خریداری کرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 132881