با عنوان «با دست من گلوی کسی را بریده‌اند»

مجموعه‌ای از غزل‌های فرافرم ابراهیم‌پور منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۴
 
 
ششمین دفتر شعر حامد ابراهیم‌پور با عنوان «با دست من گلوی کسی را بریده‌اند» از سوی نشر شانی به بازار کتاب آمد. دفتر نخست این مجموعه به غزل‌های فرافرم ابراهیم‌پور اختصاص دارد که درباره مسایل و موضوعات عاطفی سروده شده‌اند.-
تصویر روی جلد کتاب/ حامد ابراهیم‌پور
 
تصویر روی جلد کتاب/ حامد ابراهیم‌پور

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ششمین مجموعه شعر حامد ابراهیم‌پور با عنوان «با دست من گلوی کسی را بریده‌اند» در سه دفتر و از سوی نشر شانی راهی بازار کتاب شد.

به‌طور کلی در این مجموعه 35 قطعه شعر در 135 صفحه گنجانده شده است. دفتر نخست این مجموعه با عنوان «این یک زن است...اما یک زن نیست!» 22 قطعه شعر، دفتر دوم با عنوان «من شعر می‌نویسم...پس هستم!» هفت قطعه شعر و دفتر سوم با عنوان «قرار بعدیمان لج کنیم، زنده بمانیم» 6 قطعه شعر را شامل می‌شود.

«داش آکل»، «کلاغ قصه»، «سرنوشت»، «رادیو»، «نمی‌توانی»، «آهنگ آخر»، «من هستم!»، «غیرعادی»، «زباله‌دان»، «خفگی در سه اپیزود»، «دردهای تکراری» و «بی‌اجازه» عنوان برخی از شعرهای این مجموعه هستند.

ابراهیم‌پور در گفت‌و‌گو با «ایبنا» درباره این کتاب توضیح داد: دفتر نخست غزل‌های عاطفی‌‌‌ام را شامل می‌شود. دفتر دوم به چهارپاره‌ها و دفتر سوم به مثنوی‌ها اختصاص یافته است. مضمون شعرهای دفتر دوم و سوم بیشتر اجتماعی و فضای آن‌ها شهری است.

وی با اشاره به این موضوع که شعرهای این مجموعه طی چهار سال اخیر سروده شده‌اند، افزود: غزل‌های این مجموعه همگی غزل فرافرم هستند. همچنین مثنوی‌ها نیز از نظر فضاسازی‌ها و حال و هوای شعر به غزل بسیار نزدیکند و ساختاری شبیه غزل دارند.

این شاعر درباره غزل فرافرم اظهار کرد: در سال 1387 در مجموعه شعر «دروغ‌های مقدس» که برگزیده سومین دوره جایزه «کتاب سال شعر جوان» هم بود، غزل فرافرم را معرفی کرده‌ام.

وی ادامه داد: در این نوع غزل با تغییر راوی، دید، فضا و حرکت در زمان فرم غزل و وزن و قافیه آن تغییر می‌کند و زمانی‌که به فضای قبلی باز می‌گرديم دوباره غزل نیز به فرم قبلی‌اش باز می‌گردد.

ابراهیم‌پور در پایان یادآور شد: برهمین اساس غزل‌های این مجموعه ادامه همان سیر غزل‌های فرافرم من در مجموعه «دروغ‌های مقدس» است، البته این غزل‌ها جدیدتر و کامل‌تر هستند. 

بخشی از غزل «شام آخر» از دفتر نخست این مجموعه:
«که راه حل غم‌انگیزی، دوباره توی سرت باشد
دلی نباشد و دلتنگی، بهانه سفرت باشد
بیایی از بدن‌ات بیرون، بیایی از کفن‌ات بیرون
ولی تسلسل تنهایی همیشه پشت سرت باشد
که شیشه تن خود باشی، پی شکستن خود باشی
که سنگ هدیه سنگینی برای بال و پرت باشد
تن از وطن بکین، اما...به آسمان بزنی اما
هنوز تیغ برادرها شکسته در کمرت باشد»

حامد ابراهیم‌پور متولد 24 فروردین 1359 و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی‌ارشد رشته حقوق عمومی است. «یک مرد بی ستاره آبانی» (1378)، «اعترافات یک پیامبر» (1382)، «دروغ‌های مقدس» (1387)، «مرده‌ها خواب نمی‌بینند» (1389) و «نگذار نقشه‌ها وطنم را عوض کنند» (1390) عنوان دیگر مجموعه‌های شعر منتشر شده این شاعر هستند.

مجموعه شعر «نگذار نقشه‌ها وطنم را عوض کنند» نیز بهار امسال و همزمان با ششمین مجموعه شعر ابراهیم‌پور راهی بازار کتاب شده است.

«با دست من گلوی کسی را بریده‌اند» در 135 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت سه هزار و 500 تومان، بهار امسال از سوی نشر شانی منتشر شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 141458