روبر ساباتیه درگذشت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۱
 
 
روبر ساباتیه رمان نویس برجسته فرانسوی و از اعضای آکادمی گنکور درگذشت.-
روبر ساباتیه
 
روبر ساباتیه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از اکتوالیته، روبر ساباتیه که سال 1923 در پاریس به دنیا آمده بود، در بیمارستان آمبروز بولونی درگذشت. 

این نویسنده که برای نوشتن «ارتباط سوئدی» در سال 1969 به شهرت رسید، از سال 1971 از اعضای گروه داوری جایزه معتبر گنکور، مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه و همچنين از گروه داوری جایزه مالارمه  بود. 

رمان مشهور او که بر مبنای خاطرات کودکی خودش نوشته شد، در سه جلد به نوعی بیانگر تاریخ فرانسه است. او که عاشق شعر بود، در دهه 70 قرن بیستم، تاریخ شعر فرانسه را در 9 جلد منتشر کرد و علاوه بر این کتاب های متعددی در زمینه شعر نوشت. 

مراسم خاکسپاری این نویسنده برجسته امروز دوشنبه دوم جولاي در کلیساي سن ژرمان دو پاری برگزار می‌شود. 

فرانسوا هالند رییس جمهور فرانسه با ابراز تسلیت به خانواده او گفت :وي نویسنده‌ای بود که ادبیات مردمی را در قرن بیستم شکل داد. 

ساباتیه تعداد زیادی رمان، مجموعه مقاله و کتاب کلمات قصار و شعر دارد. «رمان اولیویه» که درباره بزرگ شدن در خیابان‌های بخش فقیرنشین پاریس در دهه 30 قرن بیستم است، از مهم‌ترین کتاب‌های اوست که با الهام از زندگی خودش شکل گرفته است. یک عنوان از این مجموعه سه جلدی با نام «رویارویی امن» در قالب یک مجموعه تلویزیونی در تلویزیون فرانسه به نمایش درآمد. او کتاب های دیگری هم دارد که با الهام از زندگی خود نوشته که «اولیویه 1940» از جمله آن‌هاست. آخرین کتاب او با عنوان «شیپورهای جنگاوران» در سال 2007 منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 141911