روشنگری درباره فلسفه وجودی وهابيت در يك كتاب

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۶
 
 
استاد دانشكده الهيات دانشگاه تهران، كتابي با عنوان «فرق اسلامي و فلسفه وجودي وهابيت» تاليف كرده تا با استفاده از منابع اهل سنت ثابت كند وهابيت تنها براي ايجاد نفاق در جهان اسلام به وجود آمده است.-
طوبي كرماني
 
طوبي كرماني
طوبي كرماني درباره انگيزه‌اش از تاليف اين اثر به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: به دليل حضور تقريباً همه ساله‌ام در حج، از نزديك شاهد فعاليت‌هاي بسيار زياد و ناميمون وهابي‌ها در عربستان هستم.

وي افزود: طبيعي است هنگامي كه وهابيت در سطح بسيار وسيعي عليه تشيع فعاليت مي‌كند و خودش را فرقه برحق كلامي مي‌داند، رسالت و مسووليتي را متوجه خود بدانم و بر اساس آن دست به روشنگري بزنم.

كرماني، به فلسفه وجودي وهابيت اشاره كرد و گفت: وهابيت، فرقه‌اي ساختگي توسط استكبار بريتانيا است. اكنون نيز دست‌آموزهاي اين فرقه در سرتاسر جهان به عنوان تروريست و عمال استكبار فعاليت مي‌كنند. القاعده، ترورها و خرابكاري‌هاي اخير در مصر و سوريه و همچنين «ريگي» در ايران از نمونه‌هاي اين فعاليت‌ها و افراد در جهان هستند.

عضو هيات علمي دانشگاه تهران افزود: اين افراد دست‌آموزهاي فرقه وهابيت ساخته دست استكبارند. هدف من در اين كتاب اين بود كه فلسفه به وجود آمدن اين فرقه و ادعاهاي آنان را درباره خدا و نبوت تبيين كنم تا جوان‌هاي ما به ويژه در دانشگاه‌ها با اعمال و عقايد آنان بيشتر آشنا شوند. 

وي با اشاره به منابعي كه در تدوين اين اثر از آن‌ها استفاده كرده است، گقت: بيشتر اين منابع، متعلق به اهل سنت‌اند و از آثار ابن‌تيميه و ابن‌حنبل استفاده فراوان كردم. به طور كلي تلاش کردم از منابعي استفاده كنم كه سنديت دارند.

كرماني تاكيد كرد: وهابيون خود را فرقه اصيل اسلامي مي‌دانند و شيعيان را كافر مي‌پندارند در حالي كه خود ساخته نيروهاي استعمارند و وظيفه آن‌ها ايجاد نفاق در جهان اسلام و تخريب چهره اسلام است.

كتاب «فرق اسلامي و فلسفه وجودي وهابيت» مراحل چاپ را در انتشارات دانشگاه تهران طي مي‌كند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 147338