در افتتاحیه فستیوال بین المللی برلین صورت گرفت

دفاع لیائو یی‌وو از آزادی در تبت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۰۰
 
 
لیائو یی وو نویسنده منتقد دولت چین در جریان سخنرانی در افتتاحیه فستیوال بین‌المللی ادبیات برلین از حق تعیین سرنوشت سیاسی مردم تبت دفاع کرد._
لیائو یی وو
 
لیائو یی وو

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، این نویسنده چینی در این مراسم که روز گذشته 4 سپتامبر (14 شهریور) در مرکز جشنواره شهر برلین برگزار شد و تمام بلیت‌های آن نیز به فروش رسیده بود گفت: تعقیب تبتی‌ها توسط دولت کمونیست چین تا امروز منجر به خودسوزی بیش از 50 نفر شده است. او خطاب به میهمانان حاضر در این مراسم گفت: دنیا، به این جان های سوخته نگاه کن!
 
در مراسم افتتاح فستیوال بین‌المللی برلین 2012 میهمان دیگری نیز حضور داشتند که هرتا مولر نویسنده برنده نوبل آلمان، روبرت ویلسون،کارگردان آمریکایی و داگمار رایم،مدیر رادیو برلین براندنبورگ از جمله آن‌ها بودند. 

لیائو یی‌وو که خود را ادیب بی‌اهمیتی از رسوبات جامعه نامیده، سال 2011 به دلیل جو سرکوبگر کشورش، ساکن آلمان شد. به اذعان خود یی‌وو، برای وی این آزادی جدید نیز همچون بار سنگینی بر شانه‌هایش قرار گرفته است. این آزادی این تعهد را برای وی به همراه دارد که با تمام قوا در برابر زور و تعقیب ، آزار و شکنجه وارد عمل شود.
 
یی وو که 54 ساله است، ماه اکتبر(آبان) در کلیسای پل شهر فرانکفورت با دریافت جایزه صلح کتابفروشی‌های آلمان تجلیل می‌شود.
 
دوازدهمین فستیوال بین المللی ادبیات برلین طی دو هفته آینده (4 تا 16 سپتامبر – 14 تا 26 شهریور) میزبان 186 نویسنده از 46 کشور دنیاست که برای معرفی تازه ترین آثارشان به برلین سفر می‌کنند. ایزابل آلنده، جان گرین و پتر ناداس از جمله این میهمانان هستند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 148067