از حبیب‌الله لزگی

نخستین مجموعه کمدی ترسناک به چاپ رسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۵
 
 
نخستین مجموعه کمدی و ترسناک با نام «خیابان وحشت» در ۱۲ جلد برای نوجوانان به چاپ رسید. این مجموعه نوشته‌ی‌ تومی دونبوند است که به دست حبیب‌الله لزگی ترجمه شده و توسط انتشارات قاصدک به چاپ رسیده است.
حبیب‌الله لزگی
 
حبیب‌الله لزگی

ایبنا نوجوان: نخستین مجموعه‌ی کمدی و ترسناک برای نوجوانان ایرانی به تازگی به چاپ رسیده است. این مجموعه ۱۳ جلدی «خیابان وحشت» نام دارد و نوشته‌‌ی تومی دونبوند است. تاکنون ۱۲ جلد از این مجموعه به چاپ رسیده و آخرین جلد از این مجموعه هم اکنون در حال گذراندان مراحل چاپ است. «پنجه‌ی گرگینه»، «جسم زامبی»، «جمجمه‌ی اسکلت»، «جن‌های وحشی»، «خون جادوگر»، «راز پریان»، «قلب مومیایی»، «وحشت نگهبان شب»، «هجوم آدم‌های معمولی»، «یتی گرسنه» و «حمله‌ی غول‌ها» ۱۲ کتاب این مجموعه هستند که تاکنون به چاپ رسیده‌اند.

حبیب‌الله لزگی، مترجم این اثر، درباره این مجموعه گفت: مجموعه‌ی  «خیابان وحشت» نخستین مجموعه‌ی کمدی ترسناک است که تاکنون به زبان فارسی چاپ شده. پیش از این مجموعه‌هایی که این دو ژانر را جدا داشته‌ باشند به چاپ رسیده بود اما این سبک در ادبیات کودک و نوجوان بسیار نو و تازه است. این مجموعه المان‌هایی از فرهنگی نمادین و اسطوره‌ای کشور انگلستان را در خود دارد. همان‌گونه که ما ایرانی‌ها در ادبیات خود اسطوره‌ها و افسانه‌هایی مانند سیمرغ و رستم را داریم، گرگینه‌ها، خو‌ن‌آشام‌ها و زامبی‌ها اسطوره‌های ادبیات نمادین انگلیس هستند. وی اظهار کرد: موضوع این کتاب درباره پسری به نام لوک است که انسانی عادی نیست. لوک گرگینه است و وقتی که متوجه این موضوع می‌شود افرادی به نام انتقال دهنده او و خانواده‌اش را به دنیایی موازی با جهان عادی به نام خیابان وحشت می‌برند تا در آن‌جا زندگی کنند. در این دنیای موازی خون‌آشام‌‌ها، زامبی‌ها و گرگینه‌ها با یکدیگر زندگی می‌کنند و انتقال‌دهنده‌ها سعی کرده‌اند تا آن‌ها از دنیای انسان‌ها جدا کنند. پدر و مادر لوک برخلاف لوک انسان‌هایی طبیعی و عادی هستند و زندگی در این دنیا برایشان بسیار دشوار است. به همین دلیل لوک تصمیم می‌گیرد تا از این دنیا راهی به دنیای معمولی و واقعی انسان‌ها پیدا کند. این خط اصلی داستان است که در تمامی کتاب‌های مجموعه پیگری می‌شود. در هر کتاب این مجموعه به موضوعی برخورد می‌کنیم که به لوک و خیابان وحشت مربوط می‌شود. 

 نویسنده‌ی کتاب «تصویرسازی مذهبی کتاب‌های کودکان پس از انقلاب اسلامی» درباره این مجموعه افزود: این کتاب ویژگی منحصر به فردی دارد که مرز بیان ترس و کمدی را به خوبی رعایت کرده و با در نظر گرفتن مخاطب به او ترس و خنده القا می‌کند. درست در آن‌جایی که خواننده‌ی کتاب به سمت ترسیدن می‌رود که به نوعی می‌تواند در شخصیت او تاثیر بگذارد، او را از ترس منحرف می‌کند و با موضوعات کمدی باعث خنده‌ی مخاطب می‌شود. در این‌جا خواننده دیگر ترس را فراموش می‌کند و برای او آثار مخربی نخواهد داشت. تاکنون در سینما آثار زیادی به این سبک پرداخته‌اند که همزمان با ترس، خنده را نیز به مخاطب می‌دهند اما در دنیای کتاب‌ از این مجموعه‌ها حداقل دز زبان فارسی بسیار کم است. 

نویسنده کتاب «قهرمان دنیا» گفت: سیزدهمین جلد از این مجموعه «آتش اژدها» نام دارد که هم اکنون برای چاپ آماده می‌شود. این کتاب آخرین کتاب از این مجموعه است و نویسنده تاکنون کتاب دیگری از این مجموعه به چاپ نرسانده.

حبیب‌الله لزگی متولد ۱۳۳۶ در نیشابور است. این نویسنده و مترجم تاکنون بیش از ۳۰ کتاب برای کودکان نوشته و یا به فارسی ترجمه کرده‌است. این نویسنده هم اکنون عضوهیات علمی دانشکده‌ی هنر دانشگاه تربیت مدرس است و تاکنون مقالات زیادی را در حوزه‌ ادبیات نمایشی به رشته‌ی تحریر در آورده. از آثار لزگی می‌توان «راز اژدهایی که به خانه آمد» را نام برد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 148908