واکاوی واقعه سینما رکس آبادان برای نوجوانان در «یک نیمروز سوخته»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۰۴
 
 
پروین کاشانی‌زاده داستان‌نویس، تازه‌ترین رمانش با نام «یک نیمروز سوخته» را برای انتشار به دفتر ادبیات کودک و نوجوان حوزه هنری انتشارت سوره مهر سپرد. این کتاب درباره واقعه سینما رکس آبادان است که برای نوجوانان نوشته شده است.-
نمایی از سینما رکس آبادان
 
نمایی از سینما رکس آبادان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، پروین کاشانی‌زاده نویسنده و خاطره‌نگار از استان آبادان گفت: با توجه به رویدادهایی که 28 مرداد سال 57 در آبادان و حاشیه آتش‌سوزی سینما رکس رخ داد، فضای بسیار خوبی برای پرداخت داستانی به این واقعه مهیا بود، به همین دلیل تصمیم به نوشتن این داستان گرفتم. 

این داستان‌نویس درباره منابع نگارش این مستند داستانی گفت: بیشتر منابع من روزنامه‌های آن زمان و مردمی بودند که به نوعی با این واقعه ارتباط داشتند. با بسیاری از خانواده‌های قربانیان این حادثه مستقیما مصاحبه و ایده داستان را هم از دل همان خاطرات انتخاب کرده‌ام.
 
وی با بیان این‌که نگارش داستان «یک نیمروز سوخته» بهترین فرصت بود تا به ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آبادان و همچنین آداب و رسوم مردم آن بپردازم، افزود: در این داستان که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده، نیم نگاهی به زندگی مردم آبادان و فرهنگ آن از جمله ارتباطات این شهر با کشورهای خارجی همسایه، دنبال کردن مسایل سیاسی، اجتماعی روز از سوی مردم آبادان، علاقه‌مندی آن‌ها به هنر و سینما حساسیت رژیم به این شهر و مردم آن داشته‌ام.
 
کاشانی‌زاده درباره فضاسازی های داستان «یک نیمروز سوخته» گفت: از آنجا که در زمان حادثه نوجوان بودم، ذهنیت و پیش داشته‌هایی از آن روز در ذهنم هست و هنگامی که با خانواده‌های شهدای این واقعه صحبت می‌کردم می‌توانستم به خوبی فضاها را در ذهن تجسم کنم.
 
وی افزود: اگر چه پیش از این نویسندگی داستان‌ها و قصه‌های کودک و نوجوان را برای تهیه انیمیشن با همکاری صدا و سیما انجام داده بودم، اما این نخستین داستان بلند و کار جدی من برای گروه سنی نوجوان بوده که فکر می‌کنم داستانی قوی و جذاب دارد. 

دو کتاب خاطره‌نگاری دفاع مقدس از پروین کاشانی‌زاده با عنوان‌های «ترنم آشیانه سرخ» و «نور چشم آبادان» هم اکنون در مرحله کارشناسی و ویراستاری برای چاپ است. 

«یک نیمروز سوخته» از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب می‌شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 158522