با ارایه اسنادی تازه

نقش نیروی زمینی ارتش در «حصرشکنان» بازگو می‌شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۰
 
 
«حصرشکنان» عنوان کتاب جدید شاداب عسکری است که برای چاپ در اختیار انتشارات سوره سبز قرار گرفت. وی سعی کرده در این کتاب با ارایه اسنادی مستدل و تازه، نقش ارتش جمهوری اسلامی ایران را در عملیات شکست حصر آبادان بازگو کند./
تصویر تزیینی است
 
تصویر تزیینی است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، شاداب عسکری کتاب «حصرشکنان» را به تازگی به انتشارات سوره سبز سپرده است. 

نویسنده کتاب «حصرشکنان» ابتدا رویداد‌های انقلاب را از سال 1356 به بعد مرور می‌کند و سپس می‌کوشد با ارایه مستندات مستدل، نقش ارتش و به ویژه نیروی زمینی آن را از دوران پیروزی انقلاب اسلامی تا عملیات حصر آبادان نمایان کند. 

عملیات شکست حصر آبادان مانند عملیات حفظ سوسنگرد، از جمله عملیات‌هایی بود که امام خمینی (ره) با کلمه «باید» بر آن تاکید داشتند.

عمليات ثامن‌الائمه(ع) برای شكست حصر آبادان در سال  1360 نخستین عملیات مشترک ارتش و سپاه پس از عزل ابوالحسن بنی‌صدر از  فرماندهی کل قوا محسوب می‌شود و بررسی نقش نیروی زمینی ارتش در پیشبرد اهداف این عملیات محور اصلی کتاب «حصرشکنان» است. 

این کتاب که به صورت لایه‌ای، طرح‌ریزی، اجرا و دستاورد‌های این عملیات را بیان می‌کند، در بخش ضمیمه با تصاویر و اسناد تازه‌ای تکمیل می‌شود و با توجه به تلاش نویسنده برای ارایه این اسناد، اثری مرجع و مستند در موضوع مورد نظر محسوب خواهد شد.

عملیات ثامن‌الائمه(ع) ساعت يك بامداد پنجم مهرماه سال 1360 با هدف شكست حصر آبادان آغاز شد.

در اين عمليات آبادان از محاصره 349 روزه خارج شد و فرمان امام‌خمینی(ره) مبنی بر شكست حصر آبادان، در مدت 48 ساعت تحقق یافت. در نتيجه نظاميان ارتش متجاوز صدام به غرب رودخانه كارون عقب‌نشيني كردند. صدام پس از این شكست هفت تن از فرماندهان ارتش خود را تیرباران كرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 158592