کشف فضای کار در دنیای مدرن در کتاب «خوشی‌ها و مصایب کار»

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۸
 
 
کتاب «خوشی‌ها و مصایب کار» کشف شادی‌ها و دردهای فضای کار در دنیای مدرن است. این بررسی متفکرانه، به کار نه به عنوان پدیده‌ای اقتصادی یا اجتماعی بلکه در جایگاه مساله‌ای وجودی می‌پردازد. «آلن دوباتن» و مهرناز مصباح، تالیف و ترجمه این کتاب را انجام داده‌اند.-
جلد کتاب
 
جلد کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «خوشی‌ها و مصایب کار» سفرنامه روایت‌گونه نویسنده کتاب به نوعی دیگر است. نویسنده خود با سفر به گوشه و کنار دنیای مدرن و با ورود به فضای واقعی کار، از نزدیک شرایط و عوامل تاثیر‌گذار و تاثیر‌پذیر محیط‌های کاری مختلف را دیده و درک کرده و خوشی‌ها و مصایب دنیای کار را با تمام وجود احساس کرده است.

آلن دوباتن، نویسنده کتاب، در این اثر با فضا‌سازی مناسب و قوی از مکان‌ها و افراد درگیر در فضاهای گوناگون شغلی در دنیای مدرن، ذهن مخاطب را در این عرصه به پرواز در می‌آورد به صورتی که گویا مخاطب خود با چشم جانش این رویدادها و خوشی‌ها و تلخی‌ها را حس می‌کند و می‌بیند. 

نویسنده سفر خود را از روی عرشه یک کشتی باربری به نام الهه دریا از مقصد آسیا به بندر لندن آغاز می‌کند و در طول مسیر وی شهرها و کشورهای مختلفی وجود دارد که در برخی از این شهرها توقف دارد و سوار بر امواج مدرنیته با ورود به دنیای واقعی کار، به دل رویدادها مي‌رود و همه زوایای تلخ و شیرین آن را مشاهده و ثبت و بررسی می‌کند. 

بازدید از کارخانه بیسکوییت، علوم موشکی، مهندسی برق، نقاشی، حسابداری، کار آفرینی، هوانوردی و لجستیک و همچنین وقایعی که در طول این سفر روی کشتی و در عرصه خشکی‌ها نظر نویسنده را به خود معطوف کرده، از  مباحث مهم مطرح شده در این کتاب است.

نکته مهم و قابل توجه این کتاب، تصاویر زیبا و گویا از واقعیت‌های دنیای مدرن در سفر جالب آلن دوباتن و همراهانش است که هر یک خود گویای حرف‌های بسیاری از شیرینی‌ها و دشواری‌های عجیب دنیای کار و وابستگان آن است. 

آلن دوباتن در پایان سفر هیجان‌انگیز خود می‌نویسد: کارمان دست‌کم حواسمان را پرت خواهد کرد، حباب بی‌نقصی برایمان خواهد ساخت که در آن بر امیدمان به تکامل سرمایه‌گذاری کنیم، دغدغه‌های بیشمارمان را بر چند هدف نسبتا کوچک و دست نیافتنی متمرکز خواهد کرد، حس استادی و مهارت به ما خواهد داد، ما را به شدت خسته خواهد کرد، غذا روی میز خواهد گذاشت، ما را از درد‌سر بزرگتری دور خواهد داشت. 

در بخشی از معرفی مختصر این کتاب آمده است: بخش زیادی از زندگی‌مان را حین کار کردن می‌گذرانیم اما شگفت‌انگیز است که تا به حال چیزهای کمی درباره آن نوشته‌اند، چیزهایی در این باب که چه چیز کار را به هیجان انگیز‌ترین و در عین حال سخت‌ترین فعالیت زندگی ما تبدیل کرده است.

چاپ نخست کتاب «خوشی‌ها و مصایب کار» در 358 صفحه و با شمارگان یک‌هزار و 200 نسخه و بهای 14 هزار و 500 تومان توسط انتشارات به‌نگار چاپ و روانه بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 162592