جایزه ادبی زولوتون 2013 سوییس به فرانتس هولر رسید

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۳
 
 
فرانتس هولر، نویسنده اهل زوریخ به عنوان برنده سال 2013 جایزه ادبی زولوتون کشور سوییس برگزیده شد.-
فرانتس هولر
 
فرانتس هولر
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری سوییس، هولر که اول مارس هفتادمین سالروز تولدش را جشن گرفت از سوی هیات داوران به دلیل نگارش آثار چند وجهی که در آن ها وی به عنوان نویسنده ای بخشنده توجهش را هم به بزرگتر ها و هم کوچکترها معطوف داشته، شایسته کسب این جایزه 20 هزار فرانکی شناخته شد. 

مراسم اهدای این جایزه در جریان کنگره ادبی زولوتون در تاریخ 12 می (22 اردیبهشت 92) در شهر زولوتون واقع در کانتونی با همین نام در کشور سوییس برگزار می شود. این تجلیل ادبی از سال 1994 هر سال برای تجلیل از فعالیت های برجسته و در خور تحسین نویسندگان آلمانی زبان به آنان اهدا می شود. از برندگان پیشین آن می توان به کلاوس مرتس، کریستوف رانسمایر، کریستوف هاین، جولی تسه، و در نهایت آنته پنت اشاره کرد. 

فرانتس هولر متولد 1943 در شهر بیل است و در اولتن رشد کرده است. او از 40 سالگی همراه خانواده اش در زوریخ زندگی می کند. به گفته خود نویسنده، موفقیت او به سال 1967 یعنی زمان انتشار داستان «خمیازه های گمشده و چند قصه بی فایده دیگر» مربوط می شود. هولر آثار بسیار زیادی را در زمینه کودکان و بزرگسالان و نیز نگارش نمایشنامه و فیلمنامه به رشته تحریر درآورده و جوایز زیادی نیز کسب کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 164570