خراسان رضوی روز بزرگداشت فردوسی را جشن می‌گیرد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۳
 
 
همایش بزرگداشت فردوسی 24 و 25 اردیبهشت در مشهد برگزار می‌شود. در روز نخست این همایش سخنرانان مختلفی از سراسر ایران، سخنرانی‌های علمی خود را ارایه می‌کنند.-
خراسان رضوی روز بزرگداشت فردوسی را جشن می‌گیرد
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در مراسم افتتاح این همایش دکتر علی اشرف صادقی، عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر مهدی نوریان، استاد دانشگاه اصفهان، استاد رعیت، پژوهشگر ادبیات فارسی و دکتر منصور رستگارفسایی، استاد دانشگاه شیراز مقالاتی را درباره جنبه‌های مختلف آثار و شخصیت فردوسی و تاثیر وی در فرهنگ ایران ارایه می‌کنند.

مراسم افتتاحیه همایش «شاهنامه و آیین‌ها» روز سه‎شنبه، 24 اردیبهشت ماه، از ساعت 17 در بلوار هنرستان، بنیاد فرهنگی آریو مصلی‎نژاد مشهد برگزار می‌شود.

در این مراسم دكتر مهدی نوریان سخنرانی خود را با عنوان «شاهنامه و فردوسی» ارایه می‌دهد. در ادامه دكتر علی‎اشرف صادقی موضوع «شاهنامه و مردم» را در سخنانش بررسی خواهد کرد.

شاهنامه خوانی دختری نوجوان، نقالی و شاهنامه خوانی به همراهی مرشد پهلوان رستم، سخنرانی علیرضا رعیت با عنوان «بازتاب شاهنامه در طنزهای گل‎آقا» و سخنرانی دكتر منصور رستگارفسایی با موضوع «نام‎جویی در شاهنامه» بخش‌های دیگری هستند که برای اجرای این برنامه در نظر گرفته شده‌اند.

در این مراسم «فرهنگ جامع زبان فارسی» نیز رونمایی خواهد شد.

همچنین در این همایش چکیده مقالات مربوط به بزرگداشت فردوسی به چاپ می‌رسند. این همایش در روزهای سه شنبه، 24 اردیبهشت، ساعت 17 عصر در تالار مصلی‌نژاد و چهارشنبه، 25 اردیبهشت، ساعت 8 صبح در تالار فردوسی، دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

چهارشنبه، 25 اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی، شاعر حماسه‌سرای ایران نامگذاری شده است. 

آرامگاه فردوسی در شهر توس، در شمال مرکز استان خراسان رضوی واقع شده است. ساختمان کنونی این آرامگاه در سال ۱۳۱۳ همزمان با آیین‌های هزاره فردوسی گشایش یافت.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 168540