میراث مکتوب «الرساله المحیطیه» را منتشر کرد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۹
 
 
کتاب «الرساله المحیطیه» تالیف غیاث‌الدین جمشید کاشانی با مقدمه یونس کرامتی به همت مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری آستان قدس رضوی و موسسه آموزش عالی غیاث الدین جمشید کاشانی منتشر شد.-
جلد کتاب
 
جلد کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به‌نقل از مرکز پژوهشی میراث مکتوب، كتاب «الرساله المحیطیه» «زندگینامه کاشانی»، «نکته‌ای درباره درگذشت کاشانی»، «نوآوری‌های کاشانی»، «نظرات دانشمندان معاصر درباره اهمیت کاشانی»، «کارنامه کاشانی»، «کاشانی و کسرهای ده‌دهی»، «معرفی دست‌نویس شماره 5389 کتابخانه آستان قدس رضوی»، «چاپ الرساله المحیطیه»، «پژوهش‌های مربوط به آن» و منابع را دربرمی‌گیرد.
 
فهرست «المحتویات الرساله المحیطیه» و متن عربی منتشر شده به کوشش «پاول لوکای» مترجم این رساله به آلمانی، همچنین نمایه عام دستنویس بخش‌های پایانی این کتاب به‌شمار می‌روند. 

غیاث‌الدین جمشید کاشانی در شمار برجسته‌ترین ریاضی‌دانان و اخترشناسان ایرانی و حتی برجسته‌ترین ریاضیدان عصرش بوده و آثار ارزشمندش توجه پژوهشگران ریاضیات و نجوم جهان را جلب کرده است. کتاب «الرساله المحیطیه» را بایستی شاهکار علمی کاشانی دانست که در آن نسبت محیط دایره به قطر آن، یعنی عدد پی را به دست آورده است. 

«پاول لوکای» در مقدمه خود ضمن شاهکار خواندن اثر کاشانی می‌نویسد: «کاشانی در این رساله می‌خواست کسانی که منجم نبودند و با حساب شصتگانی آشنایی نداشتند بتوانند از عدد پی استفاده کنند و توانست نتیجه محاسبات خود را به کسرهایی ده‌دهی که اختراع نوینی بود تبدیل کند.» 

کتاب «الرساله المحیطیه» با مقدمه یونس کرامتی و به‌همت مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری موسسه آموزش عالی غیاث‌الدین جمشید کاشانی و کتابخانه آستان قدس رضوی، در مجموعه نسخه برگردان‌های میراث به بهای 150 هزار ریال به چاپ رسيده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 168916