در کمتر از یک ماه

«نظارت دقیق قطارها» به چاپ دوم رسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۷
 
 
رمان «نظارت دقیق قطارها» نوشته بهومیل هرابال که با ترجمه عدنان غریفی در نمایشگاه کتاب امسال (1392) ارایه شده بود در کمتر از یک‌ماه بعد از انتشار به چاپ دوم رسید. هرابال، نویسنده اهل چک این داستان را براساس تجربه خود در دوران جنگ جهانی نوشته است.-
تصویر روی جلد کتاب
 
تصویر روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بهومیل هرابال نگارش رمان «نظارت دقیق قطارها» را در سال 1965 به پایان رساند و کتاب بعد از انتشار خیلی زود به اثری پر مخاطب تبدیل شد.

بهومیل هرابال در سال 1914 میلادی به دنیا آمد و سوم فوریه 1997 چشم از دنیا فرو بست. دوران تحصیل وی با جنگ جهانی دوم و اشغال کشورش به دست نازی‌ها همزمان شد و وی نتوانست به تحصیل ادامه دهد. رمان «نظارت دقیق قطارها» را می‌توان بخشی از تجربه شخصی هرابال دانست. او در دوران جنگ وظیفه سوزنبانی قطارهای راه آهن را بر عهده داشت و همین تجربه را در آثارش بازتاب داد.

او یکی از داستان‌نویسان برجسته جمهوری چک است که فعالیتش را با سرودن شعر آغاز کرد. میلان کوندرا، نویسنده سرشناس، عنوان «بهترین نویسنده معاصر چک» را شایسته او دانست. بر اساس رمان «نظارت دقیق قطارها» فیلمی سینمایی نیز ساخته شد و توانست اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را نصیب کشور چکسلواکی کند. 

در بخشی از این رمان آمده است: «سرباز آن‌جا دراز کشیده بود و من روبه‌رویش دراز کشیده بودم. دهانه‌ تفنگ را روی قلبش گذاشتم. راست و چپ را با هم قاتی کرده بودم، اما با امتحان کردن این دست و بعد آن‌یکی در مورد امکان نوشتن، توانستم مشکلم را حل کنم. بله، حالا تفنگ را روی قلب سرباز گذاشته بودم تا دیگر فریاد نزند، تا دیگر همین‌طور توی کله‌ام نکوبد. ماشه را چکاندم. تیری رها شد و آتشی که تا اعماق رفته بود، یونیفورم او را سوزاند. می‌توانستم بوی پنبه و پشم سوخته را حس کنم، اما سرباز این بار با صدای بلندتری زنش را، مادر بچه‌هایش را، فریاد کرد و با شتاب بیشتری در جایش تکان خورد، انگار که این‌ها قدم‌های آخر بودند که بعدش باغ است و بعد از آن خانه، خانه‌ای که عزیزترانش در آن زندگی می‌کنند...»

چاپ نخست این رمان برای نخستین بار در بیست‌وششمین دوره نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت سال جاری (1392) ارایه شد. این رمان 120 صفحه‌ای، به بهای پنج هزار و 500 تومان از سوی نشر افراز منتشر شده است. چاپ نخست این اثر با شمارگان هزار و 100 نسخه به چاپ رسیده بود و توانست در بین 10 اثر پرفروش این ناشر در نمایشگاه کتاب بیست و ششم قرار بگیرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 170787