نگاهي به آثار برگزيده "كتاب فصل"_47

مجموعه قصه‌هاي روباه زرنگ

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
برگزاري جشنواره كتاب فصل از يك سو در صدد تقدير از پديدآورندگاني است كه تلاش آن‌ها در هياهوي پر اثر و پر ثمر صنعت نشر كشور، كمتر ديده مي‌شود. از سوي ديگر آثار برتر اين جشنواره منابع مطالعاتي مناسبي براي علاقه‌مندان در حوزه‌هاي مختلف است. در اين مجال معرفي يكي از آثار منتخب جشنواره كتاب فصل را مي‌خوانيد.
مجموعه قصه‌هاي روباه زرنگ
 
خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، كتاب «قصه‌هاي روباه زرنگ» شامل هفت قصۀ به‌هم پيوسته است كه در عين حال هركدام داستاني را روايت مي‌كنند كه مستقل است، به نام: روباه و لاك‌پشت باهوش، روباه و گرگ خاكستري، روباه و پوستين هفت تيكه، روباه و پلنگ مغرور، روباه و هواپيماي خصوصي، روباه و كلاغ بي‌پسر، روباه و چوپان آوازه‌خوان. 

اين قصه‌ها كه برگرفته از ادبيات عامه و هزار و يك‌شب است، سرنوشت روباهي را روايت مي‌كند كه تصميم مي‌گيرد كه زندگي‌اش را با فريب ديگران سپري كند. 

روباه كه فكر مي‌كند باهوش‌ترين حيوان است، سعي مي‌كند از دسترنج ديگران استفاده كند كه گاه موفق مي‌شود و گاه روزگار به او درس‌هاي به‌يادماندني مي‌آموزد. 

اين قصه‌ها با نگاهي طنزآلود اما اندكي تلخ نوشته شده‌است و سرانجام روباه نابود نمي‌شود، بلكه با همۀ كلك‌هايي كه زده‌است، زنده مي‌ماند، اما تصميم مي‌گيرد كه به سرزمين ديگري برود و زندگي ديگري را آغاز كند.

كتاب «مجموعه قصه‌هاي روباه زرنگ»، نوشتۀ: مسلم ناصري، مشهد: انتشارات به‌نشر.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 17434