روایتی مکتوب از طنین مطالبات جامعه جهانی در ایران

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۷
 
 
«طنین مطالبات جامعه جهانی در ایران» عنوان کتابی است که به تحلیل و تبیین بازتاب شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران می‌پردازد. این اثر به همت اسدالله افشار روانه بازار کتاب شده است.-
جلد کتاب
 
جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اگرچه شانزدهمین اجلاس جنبش غیر متعهدها از 5 شهریور در تهران آغاز و در 10 شهریور ماه 91 به کار خود پایان داد؛ اما تحلیل‌ها و گفت‌وگوها درباره آن همچنان ادامه دارد. این اجلاس در کنار تمامی دستاوردها با حاشیه‌هایی همراه بود که بسیاری از رسانه‌های داخلی به اشکال مختلف به آن پرداختند.

به اعتقاد مولف کتاب، برگزاری اجلاس شانزدهم در تهران از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار بود؛ چرا که ایران از یک سو پرچمدار و کانون بیداری اسلامی در سطح بین‌الملل است و از سوی دیگر در حوزه اقتصادی و سیاسی بین‌المللی از ابتدا مهم‌ترین چالشگر علیه غرب بوده است. بر این اساس آمریکایی‌ها از برگزاری اجلاس عدم تعهد در تهران به شدت نگران بودند و در مقابل آن به سختی موضع گرفتند.

از صبح روز پنجشنبه، نهم شهریورماه 1391 برابر با 30 آگوست 2012 ریاست سه ساله ایران بر جنبش عدم تعهد آغاز شد و موفق‌ترین و بزرگ‌ترین اجلاس تاریخ سیاسی ایران با حضور سران و نمایندگان بیش‌ از 120 کشور جهان برگزار شد.

این اثر در چهار بخش با عنوان‌های جنبش عدم تعهد در زیر ذره‌بین، جنبش غیر متعهدها، هزاره سوم هویتی جدید، طنین مطالبات جامعه جهانی در تهران و ضمایم تنظیم شده است.

مخاطبان با مطالعه این اثر با مباحثی مانند اهمیت برگزاری اجلاس شانزدهم در تهران، تولد جنبش عدم تعهد، زمینه شکل‌گیری جنبش عدم تعهد از باندونگ تا بلگراد، اهداف و اصول استراتژی جنبش عدم تعهد، گروه‌های هماهنگی بین دول، تهیه اسناد، اندیشه تشکیل تروئیکا، بحران‌های پیش‌روی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، پایان دوران سوء استفاده از واژه‌های حقوق بشر، نقش تاثیرگذار جنبش عدم تعهد در نظم نوین جهانی، نگرانی از حضور مُرسی در ایران، سیاه‌نمایی و شانتاژ خبری رسانه‌های غربی، پیام مبارزه با تروریسم ایران به دنیا، کودتای دیپلماتیک ایران علیه غرب و نمایش گردشگری ایران پیش‌روی چشمان جهانیان آشنا می‌شوند.

انتشارات سفیر اردهال نخستین چاپ کتاب «طنین مطالبات جامعه جهانی در ایران» را با شمارگان 550 نسخه در 384 صفحه به بهای 15 هزار تومان به چاپ رسانده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 178256