نگاهی اجمالی به کتاب «لغزش فیلسوفان و غرش مستبدان»

فیلسوف، مسیر تاریخ را مشخص می‌کند

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۹
 
 
کتاب «لغزش فیلسوفان و غرش مستبدان» ‌نوشته دکتر حسین سلیمانی آملی به‌تازگی‌ از سوی انتشارات زوار منتشر شده است، کتابی که به بررسی زندگینامه و افکار فیلسوفان دوره‌های مختلف و همچنین مواجهه آنان با استبداد زمان خود می‌پردازد./
تصویر کتاب
 
تصویر کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این اثر، ابعاد مختلفی از حضور و تاثیر فیلسوفان دوره‌های مختلف را در مواجهه با مسایل روز جامعه بیان و از این نظر، امکان تطبیق را برای مخاطبان ایجاد کرده است.

کتاب لغزش فیلسوفان‌ و غرش مستبدان،‌ هرگز بررسی روابط خصوصی میان فیلسوفان و مستبدان حاکم در طول تاریخ قلمداد نمی‌شود که به عنوان مثال گفته شود آنان پشت درهای بسته و در محافل کاملا خصوصی تبانی داشتند،‌ می‌نشستند،‌ می‌گفتند، ‌می‌شنیدند،‌ برای مردم جامعه خویش پشیزی ارزش قایل نمی‌شدند،‌ محرک اسرار یکدیگر بودند،‌ مستبدان حاکم اطلاعات بی‌چون و چرا از فیلسوفان داشتند یا برعکس فیلسوفان اطاعت محض از مستبدان حاکم داشتند و برای تحکیم و تثبیت قدرت آنان فلسفه خاصی را تاسیس می‌کردند. در واقع،‌ نگارنده هرگز چنین منظوری در این اثر ندارد و کارش این نیست که جزییات زندگی خصوصی افراد را زیر ذره‌بین بگذارد و در آن جست‌وجو کرده، برای آنان با استناد به مدارک و شواهد متقن تاریخی و علمی پرونده‌سازی کند و آثار برجسته این فلاسفه را تحقیر کند.

آن‌چه در این اثر بررسی شده، نقش فیلسوفان به‌عنوان راهنمایان و معلمان حقیقی جامعه است. از این رو، گفته می‌شود به همان اندازه که بر قدرت تفکر فلسفی‌شان افزوده‌تر می‌شود، دامنه و میزان تاثیرشان بر عموم مردم و به‌ویژه بر حاکمان و زمامداران جامعه نیز گسترده‌تر و شدیدتر می‌شود.‌ به همین دلیل، ممکن است کوچک‌ترین لغزش سهوی یا عمدی آنان بزرگترین فاجعه تاریخی را در پی داشته و چه بسا غیرقابل جبران باشد.

 کتاب لغرش فیلسوفان و غرش مستبدان با چنین رویکردی و در قالب 10 فصل تدوین شده است. افلاطون و استبداد اتوپیایی،‌ ارسطو و استبداد اسکندر،‌ آگوستین و استبداد مسیحی،‌ فارابی و استبداد عباسی،‌ هابس و استبداد پادشاهی،‌ هگل و استبداد دولت پروس،‌ هایدگر و استبداد هیتلر، جیوانی و استبداد موسولینی،‌ مارکس و استبداد استالین،‌ فروغی و استبداد پهلوی، عنوان‌ سرفصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

هریک از فصل‌های یادشده نیز از سه قسمت تشکیل شده است که در قسمت نخست هر فصل آثار فکری و فلسفی یک فیلسوف معرفی و پردازش می‌شود.‌ در قسمت دوم، لغزش فلسفی همان فیلسوف و رابطه آن با ظهور استبدادی خاص و در قسمت سوم، نتیجه‌ای از مباحث مطرح شده ارایه می‌شود.

کتاب «لغزش فیلسوفان و غرش مستبدان» ‌با شمارگان 1100 نسخه، در 317 صفحه و قیمت 12500 تومان نخستین چاپ خود را از سوی انتشارات زوار در سال 1392 تجربه می‌کند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 180181