پیشنهادهایی درخشان برای نویسندگی به قلم رنه‌ شاو

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۳
 
 
کتاب «1001 پیشنهاد درخشان برای نویسندگی» با محوریت آموزش داستان‌نویسی خلاق منتشر شد. رن شاو، نویسنده این کتاب برای پروراندن خلاقیت در مخاطبانش، عناصر داستان‌نویسی را با ارایه تمرین‌های عملی آموزش می‌دهد.-
تصویر روی جلد کتاب
 
تصویر روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رن شاو، نویسنده کتاب «1001 پیشنهاد درخشان برای نویسندگی» چندین سال سابقه تدریس در مدارس را دارد و بیش از 40 کتاب برای دانش‌آموزان نوجوان با هدف بالابردن مهارت‌های تفکر خلاق از وی منتشر شده است. 

مخاطبان این کتاب در وهله نخست دبیران مدارس در نظر گرفته شده‌اند تا با ارایه ایده‌پردازی‌ها و راه‌های خلاقانه فرصت‌های جدیدی را در پیش روی مدرسان این حوزه قرار دهد. نسخه اصلی این کتاب در سال 2008 میلادی منتشر شده است.

مریم جلالی، مترجم این کتاب با بیان این‌که «رن شاو» کتاب را برای آموزش نویسندگی خلاق نوشته، افزود: این کتاب برای داستان‌نویسانی که قصد دارند در این حوزه به طور حرفه‌ای به فعالیت ادامه دهند می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا ایده‌هایی که نویسنده به آن‌ها می‌دهد مانند جرقه‌ای است برای شروع نوشتن داستانی متفاوت.

وی ادامه داد: در این کتاب بخش ابتدایی 1001 داستان آمده تا مخاطب نوشتن آن را ادامه دهد و اثری خلاقانه بیافریند. «رن شاو» برای رسیدن به خلاقیت فضاسازی کرده و طوری نوشته که گروه‌های سنی مختلفی بتوانند از آن استفاده کنند. در این کتاب علاوه بر پرداختن به تمام نکات داستان‌نویسی و عناصر مختلف داستانی، شروع و پایان خوب، زمان و مکان، صحنه‌پردازی و بسیاری از مسایل تاثیرگذار در داستان‌نویسی همراه با تمرین‌هایی آموزش داده می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: نویسنده در این کتاب به مباحث نظری نمی‌پردازد و تجربیات عملی چندین ساله خود را در آن به ثبت رسانده است. برای این‌که دستورالعمل‌های کتاب برای خواننده فارسی‌زبان بیشتر قابل درک‌ باشد اسامی موجود در داستان‌ها را نیز تغییر داده‌ام که در مقدمه کتاب توضیحاتی درباره این تغییر ارایه شده است.

جلالی که عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی است، آثاری در حوزه کودک و نوجوان نیز دارد و در این حوزه تدریس می‌کند.

در توضیح این کتاب آمده است: «یکی از مشکلات بزرگ آموزندگان در امر نوشتن، اين است كه نمی‌دانند بايد درباره چه چيزی بنويسند. كتاب «1001 پيشنهاد درخشان برای نويسندگی» به مربيان، آموزندگان و حتي خالقان آثار فرصتی تازه می‌دهد تا ايده‌های تازه و نامحدود خود را برای نوشتن تجربه كنند. اين مجموعه با ارایه بيش از 1000 پيشنهاد براي داستان‌نويسی در ژانرها و سبك‌های مختلف ادبی، شرايط متفاوت و گسترده‌ای را برای علاقه‌مندان فراهم می‌سازد.»

«1001 پیشنهاد درخشان برای نویسندگی؛ آموزش داستان‌نویسی خلاق» اثر رن شاو با ترجمه مریم جلالی در 112 صفحه به بهای پنج هزار و 500 تومان از سوی نشر افراز منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 181799