۱
 

«اصطلاحات پزشكی در طب سنتی» در راه بازار نشر

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۹
گزارشگر : زهرا حقانی
 
 
ترجمه كهن كتاب «التنوير فی‌المصطلحات‌الطبيه» تالیف ابو منصور حسن‌بن قمری با مقدمه و تصحیح احسان مقدس، به زودی از سوی انتشارات نیلوبرگ منتشر می‌شود. کتاب حاضر برای نخستین‌بار، ترجمه كهن فارسی اين اثر را از روی نسخه‌های خطی قرن یازدهم معرفی می‌کند.-
تصویر روی جلد کتاب
 
تصویر روی جلد کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ترجمه كهن ارایه شده، يكی از ترجمه‌های يافت شده كتاب «التنوير» است كه مترجم ناشناس این اثر، آن‌را برای حكيمانی كه به زبان عربی آشنا نبوده‌اند تهيه كرده بود تا با تمام اصطلاحات كاربردی اوليه در طب آشنا شوند. در این اثر علاوه بر متن فارسی، متن عربی آن نيز آورده شده تا خوانندگان کتاب در صورت نياز، به اصل متن عربی نيز مراجعه کنند.

كتاب حاضر در 10 فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به نام بيماری‌ها اشاره شده و فصل‌های دوم تا ششم کتاب به ترتیب به اصطلاحات تخصصی مرتبط با بيماری‌های موضعی، انواع تب، اعضای بدن، طبايع و داروهای كاربردی اختصاص دارند.

در فصل هفتم غذاها و نوشيدنی‌ها و در فصل هشتم نام لفظ‌ها و قراباذين‌ها بررسی شده است. در فصل نهم، به واحدهای اندازه گيری طب قديم اشاره شده و فصل دهم با عنوان «درباره چيزهايی كه از شناختن آن چاره نيست» به دانستنی‌های متفرقه پزشکی اختصاص دارد.

هدف ابو‌منصور حسن‌بن نوح قمری از نگارش اين كتاب، آشنايی پزشكان و عامه مردم با اصطلاحات كاربردی در طب است. وی در مقدمه كتاب اشاره کرده كه قصدش اين بوده كه دانشجويان پزشكی به راحتی بتوانند معنی اصطلاحات پزشكی رايج ومتداول را دريابند. مخاطبان اين كتاب پزشكان، علاقه‌مندان به طب سنتی، علاقه‌مندان به تاريخ طب وعلوم و نسخه‌های خطی هستند.

ابو‌منصور حسن‌بن نوح قمری، نویسنده این اثر، يكی از طبیبان حاذق ايرانی بود كه در دربار سامانيان خدمت می‌كرد. وی نخستین فرهنگ طبی را تالیف کرده و تاليفاتی ارزشمند دیگری در زمينه پزشكی از خود برجای گذاشته است كه از آن ميان دو كتاب «الغنی و المنی» و «التنوير» اهميت فراوانی داشته و تا عصر حاضر باقی مانده‌اند. نقل است که ابن‌سينا، حكيم نامدار ايرانی، اصول اوليه طب را در بخارا از حسن‌بن نوح قمری آموخته است.

چاپ نخست کتاب «اصطلاحات پزشكی در طب سنتی» با شمارگان 500 نسخه در 100 صفحه، به بهای پنج هزار و 500 تومان از سوی انتشارات نیلوبرگ در آینده‌ای نزدیک منتشر می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 183395
 


 
Dr Mohammad rastin
United States
۱۳۹۷-۰۵-۲۳ ۲۲:۴۶:۰۶
سلام محترم کتاب ویا اینکه اسلاید اصطلاحات طبی ازکجا دریافت کرده میتوانم لطف نموده برم معلومات ارائه نمائید (226230)