«حمله» نویسنده الجزایری به ایران رسید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۳
 
 
رمان «حمله» اثر یزمینا خدرا درباره زندگی پزشکی در روزهای پرالتهاب کشورش است. وی ناگهان متوجه می‌شود که همسرش مسوولیت حمله‌ای انتحاری را بر عهده داشته است. این رمان به تازگی با ترجمه سپیده نظری به چاپ رسیده است.-
تصویر روی جلد کتاب
 
تصویر روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یزمینا خدرا نام مستعار نویسنده‌ای الجزایری و مسلمان است که در سال 1955 متولد شده و اغلب آثارش به زبان انگلیسی ترجمه شده‌اند. وی که افسر ارتش الجزایر بوده، برای جلوگیری از سانسور شدن نوشته‌هایش از نام همسرش به عنوان نویسنده کتاب‌هایش استفاده می‌کرد.

«حمله» داستان زندگی امین جعفری، جراحی موفق و صاحب‌نام است. این رمان با صحنه درگیری‌ها و هرج‌ومرج در خیابانی آغاز می‌شود که کف آن از افراد مجروح و کشته پر شده است.

وی در مصاحبه‌ای گفته بود که هدف اصلی‌اش از رمان‌نویسی این است که می‌خواهد واقعیت جهان را به مخاطبان نشان دهد و بارها گفته است: «غرب جهان را آن‌گونه که می‌خواهد تفسیر می‌کند. آن‌ها نظریه‌های مشخصی را توسعه می‌دهند که مناسب دنیای خودشان است اما همیشه واقعیت را نشان نمی‌دهند.»

در توضیح این کتاب آمده است: «دکتر امین جعفری یک پزشک عرب است که در یکی از بیمارستان‌های تل آویو به عنوان یک جراح مشهور و قابل احترام مشغول به کار است. او درست در فضای بین سرزمین‌های اشغالی و فلسطین، جزیره‌ای زیبا برای خودش و همسرش «سیهم» درست کرده است. دنیای جعفری با کشته شدن سیهم در یک حمله انتحاری دگرگون می‌شود. شواهد حاکی بر این است که مسوولیت این حمله انتحاری را سیهم بر عهده داشته و جستجوی شکنجه‌وار دکتر جعفری شروع می‌شود. او با خیانت و افشای اسراری روبه‌رو می‌شود و می‌باید راهی پیدا کند که بتواند خاطره زیبای همسرش را گرامی بدارد؛ البته با وجود آگاهی به این مطلب که او احتمالا زندگی دیگری هم داشته است. دنیایی که از زندگی مدرن و راحتی که او برایش فراهم کرده بود، فرسنگ‌ها دور بود...»

رمان «حمله» اثر یزمینا خدرا با ترجمه سپیده نظری در 256 صفحه و به بهای هشت هزار و 500 تومان از سوی نشر ترانه راهی کتابفروشی‌‌ها شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 186724