رمان مک‌کارتی برنده جایزه پولیتزر شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۸۶ ساعت ۱۳:۱۷
مرجع : شین‌هوآ
 
 
«کورمک مک‌کارتی» جایزه «پولیتزر» 2007 را به خاطر رمان «جاده» به خود اختصاص داد. عصر دوشنبه با معرفی برندگان جایزه پولیتزر «دیوید لیندسی آبر»، «جین رابرتز» و «هنک کلیبانوف» نیز در کنار دیگر برندگان این جایزه ایستادند.
کورمک مک‌کارتی، برنده جایزه پولیتزر در بخش ادبیات داستانی
 
کورمک مک‌کارتی، برنده جایزه پولیتزر در بخش ادبیات داستانی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از شین‌هوآ ، بر اساس فهرست برندگان، علاوه بر «مک‌کارتی» که جایزه «پولیتزر» را در بخش ادبیات داستانی به خود اختصاص داده، «دیوید لیندسی آبر» در بخش ادبیات نمایشی به خاطر کتاب «لانه خرگوش»، و «جین رابرتز» و «هنک کلیبانوف» به خاطر اثر مشترکشان، «نبض حرکت‌های نژادی: نشریات، جنبش قوانین مدنی، و بیداری یک ملت» جایزه «پولیتزر» را در بخش تاریخ از آن خود کردند. در بخش زندگی‌نامه‌ها نیز «دبی اپل‌گیت» نویسنده «مشهورترین مرد آمریکا: زندگینامه هنری وارد بیچر»، و در بخش شعر «ناتاشا ترثیوی» برای نگارش مجموعه شعر «گارد میهنی» این جایزه معتبر را به خود اختصاص دادند. «لارنس رایت» نیز به خاطر نگارش کتاب «برج‌های وحشت‌زا: القاده و راه منتهی به 11 سپتامبر» برنده بخش کتاب‌های غیر داستانی این جایزه شناخته شد. 

در بخش مطبوعات نیز روزنامه «وال‌استریت ژورنال» به خاطر پوشش خبری مساله سهام بازار بورس که با تاریخ‌های جعلی صادر شده بودند، به مدال طلای «پولیتزر» دست یافت. همچنین پایگاه خبری اینترنتی «اورگانین» در بخش خبر‌های فوری، «برت بلکلج»، خبرنگار «بیرمنگهام نیوز» در آلاسکا در بخش گزارش‌های تحقیقی، «کنت آر ویس»، «یوشا لی مک‌فارلین»، و «ریک لومیس» از روزنامه «لوس‌آنجلس تایمز» در بخش گزارش‌های توصیفی، «دبی سن‌زیپر» از روزنامه «میامی هرالد» در بخش گزارش‌های محلی، «چارلی سوج» از روزنامه «بوستون گلوب» در بخش گزارش‌های ملی، «آندرا الیوت» از روزنامه «نیویورک تایمز» در بخش «فیچر»، و «سینتیا تاکر» از «آتلانتا ژورنال» در بخش تفسیر برنده این جایزه شناخته شدند.
سایر برندگان این جایزه عبارتند از «جاناتان گلد» از نشریه «ال‌ای ویکلی» در بخش «نقد»، هیات سردبیری روزنامه «نیویورک دیلی» در بخش سرمقاله نویسی، «والت هاندلسمن» از نشریه «نیوزدی» در بخش کاریکاتور، «آدد بالیلتی» از «آسوشیتد پرس» برای عکاسی خبری، «رنی سی بایر» از روزنامه «ساکرامنتو بی» برای عکس فیچر، و «اورنت کلمن» در بخش موسیقی به خاطر خلق اثری به نام «گرامر اصوات». همچنین جایزه بخش گزارش‌های بین‌المللی نیز به تحریریه روزنامه «وال‌استریت ژورنال» اهدا شد. 

جایزه «پولیتزر» معتبرترین جایزه ملی در ایالات متحده به شمار می‌رود که هر ساله در زمینه‌های روزنامه‌نگاری، دست‌آوردهای ادبی، و موسیقی که شامل 21 مقوله می‌شود، به برترین آثار تعلق می‌گیرد. برنده سطح اول این جایزه به خاطر «خدمت به عموم» به دریافت مدال طلای پولیتزر نایل می‌شود و سایر برندگان 20 مقوله دیگر علاوه بر تقدیرنامه 10 هزار دلار جایزه نقدی دریافت می‌کنند.
جایزه «پولیتزر» که امروزه «مدرسه عالی روزنامه‌نگاری کلمبیا» در ایالات متحده متولی آن است، در سال 1917 و توسط «ژوزف پولیتزر»، روزنامه‌نگار آمریکایی – مجارستانی تاسیس شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1885