در درسگفتار «والتر بنیامین: فلسفه تاریخ، فلسفه زبان»

نویسنده فلسفه از فیلسوف آلمانی می‌گوید

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۰
 
 
درسگفتار «والتر بنیامین: فلسفه تاریخ، فلسفه زبان» با تدریس مراد فرهادپو، مترجم و نویسنده حوزه فلسفه، در موسسه مطالعات اقتصادی سیاسی پرسش از اول دی‌ماه آغاز می‌شود._
نویسنده فلسفه از فیلسوف آلمانی می‌گوید
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درسگفتارهای زمستانه موسسه مطالعات اقتصادی سیاسی پرسش آغاز شده است که از جمله این درسگفتارها می توان به «والتر بنیامین: فلسفه تاریخ، فلسفه زبان» با تدریس مراد فرهادپور اشاره کرد. 

«والتر بندیکس شونفلیس بنیامین» فیلسوف، مترجم، نویسنده و زیبایی‌شناس مارکسیست آلمانی-یهودی و از اعضای مکتب فرانکفورت بود. وی یکی از منتقدان فرهنگی، دانشمندان ادبی و ژورنالیست‌های اجتماعی نیمه اول قرن بیستم آلمان به شمار می‌آمد و از منقدان امپریالیسم در غرب بود که به مبارزه با سرمایه‌داری پرداخت. بنیامین به نقد ابزارها و نمودهای سرمایه‌داری ‌پرداخت و آن‌ها را موجب بروز تحولاتی خاص و اغلب منفی در پروسه تحولات اجتماع می‌دانست.

«عروسك و كوتوله: مقالاتی در باب فلسفه زبان و فلسفه تاریخ» تألیف والتر بنیامین با ترجمه مراد فرهادپور و امید مهرگان، از جمله کتاب‌های بنیامین به شمار می‌آید که به زبان فارسی ترجمه شده است.

در مقدمه‌ این کتاب كه درباره‌ بخشی از مضمون‌های تفكر والتر بنیامین نوشته شده، چنین آمده است: «تفكر بنیامین با تامل در باب مسأله‌ زبان آغاز می‌شود و با "تزهایی درباره‌ مفهوم تاریخ" به پایان می‌رسد.(این دو مضمون در تمام طول حیات فكری وی به شكلی درهم تنیده حضور داشته است.)»

مطالب بعدی كتاب نیز شامل مقالاتی در فلسفه‌ زبان و فلسفه‌ تاریخ است. این مقالات عبارت‌اند از: زبان و تاریخ؛ مقولات زبانی و تاریخی در تفكر بنیامین، قطعه‌ الهیاتی سیاسی، تزهایی درباره‌ مفهوم تاریخ و الهیات واژگون.

این دوره از یکشنبه (اول دی‌ماه) آغاز می‌شود و یکشنبه‌های هر هفته از ساعت 17 تا 19 برگزار می‌شود.

موسسه مطالعات سیاسی اقتصادی پرسش در تهران، خیابان ولی عصر(عج)، ضلع شمالی پارک ساعی، خیابان ساعی 1، شماره 7 واقع است و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های
 88658603-5 تماس بگیرند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 189124