دوره‌ آموزشی «ایده‌آلیسم آلمانی؛ از کانت متاخر تا هگل جوان» برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۰
 
 
دوره‌ آموزشی «ایده‌آلیسم آلمانی؛ از کانت متاخر تا هگل جوان» با تدریس محمدمهدی اردبیلی از ۲۲ دی‌ماه هر یکشنبه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.-
محمدمهدی اردبیلی
 
محمدمهدی اردبیلی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در توضیح بیشتر این دوره آموزشی باید گفت که پس از آشنا شدن با دو ضلع از سه ضلع مثلث فلسفه‌ نقادی کانت (عقل نظری و اخلاق)، دوره‌ «ایده‌آلیسم آلمانی؛ از کانت متاخر تا هگل جوان» ابتدا به نقد سوم کانت (نقد قوه‌ حکم) اختصاص خواهد یافت که از یک سو به عناصر پیشینی موجود در احکام زیبایی‌شناختی و از سوی دیگر به بررسی غایتمندی در طبیعت می‌پردازد. 

به ادعای کانت، قرار است این نقد شکاف میان دو نقد نخست، یعنی طبیعت و آزادی را پُرکند. پس از به دست دادن تبیینی مختصر از نقد سوم کانت، نوبت به نخستین جانشین وی، یوهان فیشته خواهد رسید. 

فیشته رسالت خود را در کامل کردن فلسفه‌ کانت و تبدیل آن به یک سیستم واحد می‌دید و در نتیجه، با انتقاد از برخی اسطوره‌های کانتی(مانند شیء‌فی‌نفسه و حصر مقولات) و تاکید بیشتر بر عقل عملی و زیباشناسی، بیش از پیش به سوی رمانتیسم سوق پیدا کرد. فیشته «منِ مطلق» را به جای جهانِ مطلق و به تبع آن، عمل را فراتر از شناخت جای داد. این دوره سپس به گام بعدی ایده‌آلیسم آلمانی، یعنی اندیشه‌های دانشجوی مستعد فیشته، فردریش شلینگ خواهد پرداخت.
 
اما شلینگ راهی متفاوت از استادشرا  در پیش گرفت و با بازگشتن به طبیعت، البته به شکلی کاملاً رمانتیک شده، از من اخلاقی مطلق خشک و بی‌روح فیشته دور شد. وی کوشید تا رمانتیسم را به دل طبیعت بکشاند و نشان دهد که طبیعت نیرویی زنده و ساختاری غایتمند است. 

ریشه برخی مفاهیم کلیدی فلسفه‌ هگل مانند «سیر تکوین آگاهی» و «روح مطلق» را البته به شکلی ابتدایی، می‌توان در همین‌جا جست. شلینگ با انتقاد از «منِ مطلق» فیشته‌ای، بار دیگر «امر مطلق» را به دل طبیعت بازگرداند اما این طبیعت، طبیعتی چند چهره، واحد و روحانی است که خود را به پیش می‌راند و یک وجه آن سوبژکتیو (ذهنی) و وجه دیگر ابژکتیو (عینی) است. فلسفه نزد شلینگ هم رمانتیک‌تر شد و هم ایده‌آلیستی‌تر اما دوست و هم‌حجره‌ای شلینگ که تا سال‌ها نامش تحت تاثیر نام و شهرت شلینگ قرار داشت، هگل بود. پایان دوره به فلسفه‌ هگل جوان، تاثیرات شلینگ بر اندیشه‌های وی و نوشته‌های سیاس و، فلسفی اختصاص دارد تا راه برای ورود به کتاب پدیدارشناسی روح در ترم آینده گشوده شود»
 
دوره‌ آموزشی «ایده‌آلیسم آلمانی؛ از کانت متاخر تا هگل جوان»در شش جلسه، ساعت ۱۴ تا ۱۶ یکشنبه‌ها برگزار می‌شود. آغاز این دوره ۲۲ دی‌ماه است. 

علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این دوره‌ آموزشی تا ۱۵ دی‌ماه فرصت دارند در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 189572