«شناخت‌‌درمانی» به روایت کتاب

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۱
 
 
کتاب «شناخت‌درمانی (100 نکته، 100 تکنیک)» تالیف مایکل نینان و ویندی درایدن، با ترجمه حمید یعقوبی و معصومه کریمی، سومین‌بار از سوی انتشارات ارجمند منتشر شد./
«شناخت‌‌درمانی» به روایت کتاب
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، روان‌شناسی شناختی، که موضوع کتاب «شناخت‌‌درمانی» است به نحوه کسب، پردازش، ارایه و بازیابی دانش این حوزه علمی اشاره دارد و برای درمان بسیاری از مشکلات روان‌شناختی و اختلالات روانپزشکی، از کنترل خشم و اختلالات اضطرابی تا درمان اسکیزوفرنی کاربرد دارد.

کتاب حاضر، در سه بخش تالیف شده‌است. بخش نخست، به تشریح مبانی نظری شناخت‌درمانی با تحلیل و بررسی رویدادها پرداخته‌است. مولفان کتاب در این بخش نوشته‌اند که رویدادها به خودی خود احساسات ما را تعیین نمی‌کنند، بلکه آنچه اهمیت دارد، معنایی است که ما به این رویدادها می‌دهیم. 

بخش دوم این اثر با عنوان «سوءبرداشت‌ها در شناخت‌درمانی» به تحلیلی درباره مراجعان با‌هوش و رابطه آن با درک شناخت‌درمانی اختصاص دارد. در ادامه این بخش، به رابطه شناخت‌درمانی و تفکر مثبت، تسکین علایم  دوران کودکی اشاره شده‌است.

«اجرای شناخت‌درمانی» عنوان بخش سوم کتاب حاضر است. در این بخش، مباحثی مانند شروع درمان، روش‌های شناسایی افکار خودآیند منفی، وارسی کردن افکارخودآیند منفی و پاسخ دادن به آن‌ها، از سوی نویسندگان کتاب مورد بررسی قرار گرفته‌اند. 

روش‌های تشخیص قواعد و فرض‌های زیربنایی، تجدید‌نظر در فرض‌ها و قواعد، آشکار‌سازی باورهای اصلی و شکل‌گیری و تقویت باورهای اصلی جدید، دیگر موضوعات محوری بخش سوم این کتاب را شامل می‌شوند.

در بخش سوم این اثر، سه پیوست درباره بیماران این حوزه پزشکی و آموزش یکصد تکنیک درمانی به آن‌ها، گنجانده شده‌است.

چاپ سوم کتاب «شناخت‌درمانی» با شمارگان یکهزار و 350 نسخه در 288 صفحه،‌ به قیمت 13 هزار تومان از سوی انتشارات ارجمند منتشر شده‌است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 190344