به قلم مصطفی ذاکری نوشته شد

مهم‌ترین و مفید‌ترین اطلاعات درباره شیخ بهایی

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۲
 
 
کتاب «شیخ بهایی» نوشته مصطفی ذاکری که به تازگی از سوی خانه کتاب منتشر شده است، می‌کوشد مهم‌ترین و مفید‌ترین اطلاعات را درباره شیخ بهایی به مخاطب ارایه دهد.-
تصویر کتاب
 
تصویر کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نام و نسب و محل تولد، تاریخ ولادت و وفات، سفر شیخ بهایی به ایران، سفر و سیاحت‌ها، سیره، اخبار و اسمار درباره شیخ، دریاره برخی از تالیفات شیخ یا آثار منسوب به او، سبک نثر شیخ، نمونه‌ا‌ی از اشعار شیخ، استادان و شاگردان شیخ و آثار شیخ(اعم از اصلی یا منسوب) بخش‌های اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهند.

دستمایه اصلی این کتاب، مقاله‌ای مفصل از نویسنده درباره شیخ بهایی است که سال 1388 به چاپ رسید و ماه‌ها بعد با استفاده از منابع بیشتر و مختلف در قالب این کتاب گردآوری شد.
 
در بخشی از کتاب درباره علوم شیخ بهایی آورده شده است: «می‌گویند شیخ در همه علوم دستی داشت. کتاب‌هایی که نوشته درباره علوم ریاضی، نحو، تفسیر قرآن، فقه، اصول فقه، علم درایه، حدیث، شرح ادعیه، حواشی متفرقه بر تفاسیر و کتب بلاغی است که در این صورت شیخ را باید در درجه نخست عالم به علوم شرعی و در درجه دوم، عالم به ریاضیات دانست.»

حدود 80 کتاب و رساله کوچک و بزرگ به شیخ بهایی منسوب شده‌اند که اغلب درباره ریاضیات و علوم عربی به ویژه نحو، تفسیر، حدیث، فقه و ادعیه و همچنین به زبان عربی نوشته شده‌اند. 

کتاب «شیخ بهایی» نوشته مصطفی ذاکری با شمارگان 750 نسخه، در 256 صفحه و به بهای 85 هزار ریال از سوی خانه کتاب منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 190956