چاپ سوم «شیمی آلی» در قفسه کتابفروشی‌ها

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۰۰
 
 
جلد دوم کتاب «شیمی آلی» تالیف فرانسیس کری با ترجمه محمود شریفی‌مقدم کاخکی و همکاران وی، با همکاری مشترک محراب دانش و جهان جام‌جم به چاپ سوم رسید.
چاپ سوم «شیمی آلی» در قفسه کتابفروشی‌ها
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب پس از گذشت سه سال از تالیف آن، به همت 6 نفر از متخصصان علم شیمی، با هدف آموزش مفاهیم بنیادی در شیمی آلی در 10 فصل ترجمه شده است.

در فصل نخست این اثر با عنوان «آرن‌ها و آروماتیسیته» شیمی آلی و برخی مفاهیم آن از جمله بنزن، اوربیتال‌های مولکولی و خواص فیزیکی آرن‌ها بررسی شده است.

«واکنش‌های آرن‌ها» و «طیف‌سنجی» عناوین فصل‌های دوم و سوم کتاب حاضرند که به بررسی اصول طیف‌سنجی، جابجایی‌های شیمیایی و طیف‌سنجی مادون قرمز و مسایل مربوط به این مبحث اختصاص دارد.

«ترکیبات آلی فلزی» و «الکل‌ها،‌دیول‌ها و تیول‌ها» موضوعات محوری فصل‌های چهارم و پنجم از این کتاب دانشگاهی را شامل می‌شوند. در این دو فصل، پیوندهای کربن‌-‌فلز در ترکیبات آلی و فلزی و همچنین منشا الکل‌ها و تهیه دیول‌ها بررسی شده‌اند.

نویسنده در فصل ششم به طرح مبحث «اترها، اپوکسیدها و سولفیدها» پرداخته و «آلدئیدها و کتون‌ها» را در فصل هفتم ارایه کرده است. آنتی‌بیوتیک‌های پلی‌اتری، خواص فیزیکی و تشکیل استال از جمله موضوعات مورد بحث در قالب این دو فصل کتابند. 

در فصل هشتم این اثر دانشگاهی با عنوان «انول‌ها و انولات‌ها» مخاطبان با اتم کربن و واکنش هالوفرم بیشتر آشنا می‌شوند و تراکم آلدولی مختلط را می‌آموزند.

دو فصل پایانی کتاب حاضر نیز به مبحث «کربوکسیلیک اسیدها» و «مشتقات کربوکسیلیک اسیدها» اشاره و منابع کربنیک اسید و خواص فیزیکی استرها را تشریح می‌کنند.

محمود شریفی‌مقدم کاخکی با همکاری کتایون مرجانی، قدسی محمودی‌ زیارانی، مریم کلانتری و حسین مهدوی، کار ترجمه جلد دوم کتاب «شیمی آلی» را برعهده داشته‌اند. 

ویرایش پنجم از چاپ سوم دومین جلد کتاب «شیمی آلی» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 632 صفحه، به بهای 28 هزار تومان، به‌طور مشترک از سوی انتشارات محراب دانش و جهان جام‌جم به بازار نشر دانشگاهی عرضه شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 191916