در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی

تندیس احمد اقتداری رونمایی می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
تندیس احمد اقتداری، پژوهشگر تاریخ و جغرافیای جنوب ایران و خلیج فارس، چهارشنبه (9 بهمن‌ماه) در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی رونمایی خواهد شد.
احمد اقتداری
 
احمد اقتداری
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مراسم رونمایی از تندیس احمد اقتداری، به پاس بیش از نیم قرن پژوهش و فعالیت فرهنگی در حوزه تاریخ و جغرافیای جنوب ایران به‌ویژه خلیج فارس چهارشنبه (نهم بهمن‌ماه) در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی با حضور جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان برگزار خواهد شد.

احمد اقتداری‌گراشی، متولد 1304، استاد بازنشسته دانشگاه، وکیل و پژوهشگر تاریخ و جغرافیای جنوب ایران و خلیج فارس است. وی پس از فارغ‌التحصیلی در رشته حقوق از دانشگاه تهران، مدتی در دبیرستان‌های تهران و دانشسرای مقدماتی تدریس کرد و همچنین به وکالت پرداخت. اقتداری در این دوره به تحقیق درباره منطقه لارستان نیز مشغول بود و به همین دلیل برای تدریس در رشته تاریخ دانشگاه تهران دعوت شد. وی بعدها برای این پژوهش‌ها، دکترای افتخاری از دانشگاه تهران گرفت.

احمد اقتداری آثار بسیاری در حوزه تاریخ جنوب به چاپ رسانده که می‌توان به «فرهنگ لارستانی»، «لارستان کهن»، «خلیج فارس»، «کشته خویش»، «از دریای پارس تا دریای چین»، «کاروان عمر»، «خاطرات سدیدالسلطنه»، «یک‌صد و پنجاه مقاله در زمینه‌های ایرانشناسی و خلیج فارس» و ترجمه «الفوائد ابن ماجد» اشاره کرد. «زبان‌های محلی و فولکلور خلیج فارس»، «سرگذشت تاریخی چهار جزیره در خلیج فارس»، «تاریخ و جغرافیای خلیج فارس»، «خلیج فارس و آشنایی با امارات آن»، «محاکمه خلیج فارس‌نویسان» و «خلیج فارس و نام آن» نیز برخی از مقالات این پژوهشگر به‌شمار می‌آیند.
 
اقتداری در سال 1387 حدود پنج‌هزار نسخه از کتاب‌ها و اسنادش را به کتابخانه مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی اهدا کرد. پیش از این نیز کتاب «مروارید خلیج فارس» به پاس 60 سال خدمتگزاری احمد اقتداری به حوزه مطالعات جنوب رونمایی و منتشر شد.

مراسم رونمایی از تندیس احمد اقتداری ساعت 14 چهارشنبه (نهم بهمن‌ماه) در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به نشانی نیاوران، کاشانک برپا می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 192553