شهرستانی که با 25 هزار نفر جمعیت فقط یک کتابخانه دارد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۰۱
 
 
رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی با اشاره به جمعیت 25 هزار نفری این شهرستان گفت: این شهرستان دارای یک کتابخانه عمومی به نام قائم است که از سال 1346 ساخته شده است.
شهرستانی که با 25 هزار نفر جمعیت فقط یک کتابخانه دارد
 
ملیحه اسدی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: کتابخانه شهر اسلامیه در پنج کیلومتری شهرستان قرار دارد که دومین کتابخانه این شهرستان محسوب می‌شود که در شهرهای توابع این شهرستان قرار دارد.

اسدی عنوان کرد: شهرستان فردوس دارای یک کتابخانه عمومی است که از سال 1346 ساخته شده است. این کتابخانه از محل اعتبارات سال 1390 توسعه پیدا کرد. سال 90 این کتابخانه با اعتبار 40 میلیون تومان و سال 91 با اعتبار 20 میلیون تومان از مساحت 373 متر مربع به 545 متر مربع رسید.مساحت پیشین این ساختمان 180 متر مربع بود.

وی با اشاره به این‌که مراکز آموزش عالی شهرستان‌ها افزایش پیدا کرده است، گفت: با توجه به طرح توسعه کتابخانه‌های عمومی این کتابخانه با وجود توسعه باید از نو ساخته شود زیرا عمر مفید خود را کرده است اما با توسعه فضای فیزیکی؛ این کتابخانه و گسترش مسکن مهر که در مسافت دورتری از این کتابخانه قرار دارند، استقبال از این مرکز افزایش پیدا کرده است.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردوس اظهار کرد: سال گذشته آمار اعضای کتابخانه‌های عمومی تا آذرماه 160 نفر بود اما امسال این رقم به 260 نفر رسیده است.

وی گفت: کتابخانه عمومی قائم این شهرستان 23 هزار نسخه و 19 هزار عنوان کتاب دارد.

اسدی درباره دلایل ایجاد نشدن کتابخانه مشارکتی در این شهرستان عنوان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی شرایط ویژه‌ای دارد که فضا مهم‌ترین فاکتور آن است. پیدا کردن فضای 120 متری برای ایجاد کتابخانه مشارکتی در این شهرستان فراهم نشد.

وی افزود: بهتر است اداره اوقاف و انجمن خیران کتابخانه ساز همت کنند تا وقف ساختمان یا زمین مشکل کمبود کتابخانه در این شهرستان مرتفع شود زیرا شهرستان‌ها با افزایش تعداد کتابخانه‌ها به مولفه‌های سند نهضت مطالعه مفید نزدیک می‌شوند
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 194685