عبدالرضا کرباسی:

هر تن کاغذ بازیافتی 17 درخت را نجات می‌دهد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۱
 
 
آیین روز درختکاری با هدف ترویج فرهنگ صیانت از محیط زیست در دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران برگزار می‌شود. رییس دانشکده محیط زیست می‌گوید: هر تن کاغذ بازیافتی 17 درخت را نجات می‌دهد و با استفاده بهینه از کاغذ، می‌توان از میلیون‌ها اصله درخت حفاظت کرد.
هر تن کاغذ بازیافتی 17 درخت را نجات می‌دهد
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه 9 و فرهنگسرای رویش، این فرهنگسرا با همکاری دانشکده محیط زیست، آیین روز درختکاری را برای نخستین‌بار با رویکردی فرهنگی ـ دانشجویی برگزار می‌کند و به موضوع درختکاری و اهمیت آن می‌پردازد. 

رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به نقش دانشگاهیان، به‌ویژه دانشجویان رشته‌های محیط زیست در فرهنگ‌سازی و ایجاد معرفت زیست محیطی در جامعه اظهار کرد: موضوع محیط زیست و چالش‌های فراروی آن امروزه به یکی از مهم‌ترین معضلات کشور و به ویژه کلان‌شهرها تبدیل شده است. رفع معضلاتی مانند آلودگی هوا و تخریب محیط زیست بیش از هر چیز به فرهنگ‌سازی و کار پژوهشی نیاز دارد و این امر نیز جز در سایه تعامل دستگاه‌های فرهنگی و علمی میسر نخواهد شد. 

عبدالرضا کرباسی با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ بازیافت در جامعه افزود: هر تن کاغذ بازیافتی حدود 17 اصله درخت را نجات می‌دهد و هر اصله درخت، 16 بسته 500 تایی یا هشت‌هزار و 300 برگ A4 تولید می‌کند. با استفاده بهینه از کاغذ، می‌توان میلیون‌ها اصله درخت را نجات داد. 

وی گفت: در حال حاضر میزان CO2 به PPM 400 رسیده است و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که میزان آن در انتهای قرن حاضر به PPM 800 برسد. این درحالی است که میزان PPM 500 آستانه فروپاشی اکوسیستم‌های طبیعی و حیات است، به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود این اتفاق در سال 2030 رخ دهد. بنابراین برای حل این معضل دو راهکار داریم؛ کاهش هر چه بیشتر میزان تولید CO2 و ترسیب مقدار کربن موجود در هوا. در ترسیب کربن درختکاری، اقدامی تعیین‌کننده به‌شمار می‌آید و باید از درختانی با روند رشد سریع و با قابلیت ترسیب بالای کربن استفاده شود.

فرزاد قاسم‌زاده، مدیریت منطقه 9 و رییس فرهنگسرای رویش نیز با اشاره به ضرورت تعامل نهادهای فرهنگی و علمی برای آسیب‌شناسی مسایل زیست محیطی و ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست اظهار کرد: برگزاری آیین روز درختکاری با همکاری مدیریت فرهنگی هنری منطقه 9 و دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، نقطه سرآغاز تعامل ما به عنوان دستگاهی فرهنگی هنری با دانشگاه تهران به عنوان مجموعه‌ای علمی و پژوهشی است تا به زودی شاهد تعامل بیشتر فعالان عرصه فرهنگ با جامعه دانشگاهی باشیم.

آیین روز درختکاری چهارشنبه (14 اسفندماه) در دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به نشانی خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش کوچه آذین برگزار می‌شود، همچنین در این مراسم نهال رایگان توزیع خواهد شد./

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 195844