از سوی نشر کتاب دانشگاهی

«مکانیک برداری برای مهندسان مکانیک» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۲۳
 
 
«مکانیک برداری برای مهندسان مکانیک» عنوان جدید‌ترین کتاب منتشر شده از سوی نشر کتاب دانشگاهی است که به قلم مشترک بی‌یر، جانستون و کورنول تالیف شده است.
«مکانیک برداری برای مهندسان مکانیک» منتشر شد
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «مکانیک برداری برای مهندسان مکانیک» با هدف افزایش توانایی دانشجویان مهندسی در تحلیل هر مساله، به شیوه‌ای ساده و منطقی و با بکارگیری چند اصل اساسی و کاملا درک شده در حل مساله‌های درس مکانیک به رشته تحریر درآمده است.

یکی از مشخصه‌های رویکردی که در این اثر بکارگرفته شده است، جدایی کامل مکانیک ذرات از مکانیک اجسام صلب است؛ این رویکرد به مخاطبان این امکان را می‌دهد که کاربردهای عمل ساده را در مراحل اولیه در نظر بگیرد و معرفی مفاهیم پیچیده‌تر را به تعویق بیندازد.

در کتاب «مکانیک برداری برای مهندسان مکانیک» مفاهیم پایه نیرو، جرم، شتاب، کار و انرژی، ضربه و اندازه حرکت ارایه شده‌اند.

دانشجویان مهندسی در این اثر، پیش از روبه‌رو شدن با دشواری‌های مرتبط با حرکت اجسام صلب، با سه روش پایه دینامیک و محاسن هر روش آشنا می‌شوندا.

این کتاب به چندین واحد تقسیم شده که هر کدام، شامل یک یا چند بخش نظری، یک یا چند مساله نمونه و تعداد زیادی مساله به‌عنوان تکلیف است. هر واحد به موضوع معینی تخصیص یافته و به طور کلی یک جلسه درس را تشکیل می‌دهد.

کتاب «مکانیک برداری برای مهندسان مکانیک» در هشت فصل تنظیم شده است؛ «سینماتیک ذرات»، «سینتیک ذرات: قانون دوم نیوتن»، «سینتیک ذرات: روش‌های انرژی و اندازه حرکت»، «سیستم‌های ذرات»، «سینماتیک اجسام صلب»، «حرکت صفحه‌ای اجسام صلب: نیروها و شتاب‌ها»، «حرکت صفحه‌ای اجسام صلب» و «سینتیک اجسام صلب در سه بُعد» عناوین این فصول را تشکیل می‌دهند.

هر فصل از این کتاب شامل مجموعه مسایلی است که برای حل با نرم‌افزارهای کامپیوتری طراحی شده‌اند. همچنین مجموعه‌ای از مساله‌های دوره، در پایان هر فصل گنجانده شده است؛ این مساله‌ها فرصت بیشتری در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند تا مهم‌ترین مفاهیم معرفی شده در آن فصل را بکارببرند.

چاپ نخست کتاب «مکانیک برداری برای مهندسان مکانیک» با ترجمه محمدرضا افضلی با شمارگان یک هزار و 100 نسخه در 792 صفحه به بهای 29 هزار تومان از سوی نشر کتاب دانشگاهی منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 196037