نشریه « روایت تهران» رونمایی می‌شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۰
 
 
نشریه «روایت تهران» از سوی خانه هنرمندان ایران رونمایی می‌شود.
نشریه « روایت تهران» رونمایی می‌شود
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، خانه هنرمندان ایران، مراسم رونمایی نشریه «روایت تهران» را با حضور محمد طلوعی، محمد میرزاخانی و محمدرضا بهزادی برگزار می‌کند. 

تهران در گذشته از روستاهای ری بوده که به سبب مرکزیت مهم سیاسی، بازرگانی، اداری و مذهبی از قدیم مورد نظر بوده و مدعیان همواره این مرکز راهبردی را مورد تهاجم و حمله قرار می‌داده‌اند. تهران در قدیم روستایی نسبتا بزرگ بود که بین شهر بزرگ و معروف آن زمان، شهر ری و کوهپایه‌های البرز قرار داشت. نخستین بار نام آن در زندگی‌نامه «ابوعبدالله حافظ تهرانی» آمده ‌است. پس از حمله مغولان به ری و تخریب این شهر، تهران بیش از پیش رشد یافت و عده‌ای از اهالی آواره ری را نیز در خود جای داد.

بعد از مرگ کریم‌خان زند، آقا محمدخان قاجار در سال ۱۲۰۰ ه- ق که در اول فروردین بر تخت سلطنت نشت، تهران را به ‌عنوان پایتخت برگزید و «دارالخلافه» نامید. انتخاب تهران به عنوان پایتخت از سوی خان قاجار چند علت داشته که مهم‌ترین آنها نزدیکی به اراضی حاصلخیز ورامین و مجاورت آن با محل استقرار ایلات ساوجبلاغ بوده‌است؛ به علاوه ایلات غرب ساکن در ورامین، یعنی هواخواهان وی در حوالی تهران اقامت داشتند و جز این، تهران با استرآباد و مازندران که در حقیقت ستاد اصلی نیروهایش بود فاصله چندانی نداشته ‌است. 

امروزه تهران مرکز کلیه وزارتخانه‌ها و ادارات و مراکز علمی کشور است و هم‌اکنون نمایندگی‌های سیاسی بیش از ۹۰ کشور جهان در تهران و اطراف آن وجود دارد. موزه ایران باستان، کتابخانه ملی، مجموعه کاخ‌های پیشین، بوستان‌ها و فضای سبز را می‌توان از مکان‌های دیدنی تهران نام برد.

مراسم رونمایی نشریه «روایت تهران» شنبه (24 اسفندماه)، ساعت 17 در خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان ایرانشهر برگزار می‌شود./

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 196596