در کتاب «کنترل کیفیت آماری پیشرفته» تبیین شد

کیفیت، عامل تعیین‌کننده در کسب‌و‌کار و بازار جهانی

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
کتاب «کنترل کیفیت آماری پیشرفته» به قلم کریم آتشگر با هدف بررسی و شناسایی عامل کیفیت در جذب بازار و مشتری، به همت موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی منتشر شد.
کیفیت، عامل تعیین‌کننده در کسب‌و‌کار و بازار جهانی
 

نویسنده کتاب «کنترل کیفیت آماری پیشرفته» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: «کیفیت» موضوع اصلی این کتاب است. امروزه کیفیت مهم‌ترین مولفه‌‌ اصلی در کسب و کار و بازار جهانی و اساسی‌ترین عنصر در تصمیم‌گیری مشتری است.  

این استادیار دانشگاه صنعتی مالک اشتر افزود: براساس گزارش رقابت‌پذیری جهانی در سال 2014-2013، که از سوی «World Economic Forum» منتشر شده، ایران از لحاظ شاخص مشتری‌مداری در رتبه 122 در بین 148 کشور جهان قرار دارد. این گزارش رسمی نشان می‌دهد که کیفیت،‌ یک چالش جدی در عرصه فعالیت‌‌های تولیدی و خدماتی ایران به‌حساب می‌آید. بنابر اهمیت این مقوله، کتاب «کنترل کیفیت آماری پیشرفته» را تالیف کردم. 

آتشگر در معرفی کوتاهی از فصول هفت‌گانه کتاب گفت: کیفیت، آمار و کنترل تغییرات، شناسایی نقطه تغییر در فرآیندهای تک‌متغیره، نمودار‌های کنترل در فرآیند‌های چند‌متغیره، شناسایی نقطه تغییر در فرایندهای چند‌متغیره، تشخیص عامل انحراف در فرآیند‌‌های چند‌متغیره، پایش پروفایل‌ها و مبانی شبکه‌های عصبی مصنوعی در پایش فرآیندهای چند متغیره، هفت فصل‌ کتاب را تشکیل می‌دهند. 

وی ادامه داد: از جمله مهم‌ترین مباحثی که در این اثر به آن پرداخته شده است، شناسایی عواملی است که باعث می‌شوند یک فرآیند از شرایط طبیعی خارج شود و این عوامل به‌طور معمول باعث بالارفتن قیمت محصول نهایی می‌شوند.  

نویسنده کتاب «کنترل کیفیت آماری پیشرفته» بیان کرد: برای مطالعه آسان این اثر، تلاش شده اهداف و شیوه مطالعه در ابتدای هر فصل تشریح شود. به‌عنوان مثال، مخاطب پس از مطالعه فصل نخست باید به موضوعاتی مانند تعریف کیفیت از دیدگاه مشتری و تاثیر آن در استراتژی سازمان، آشنایی با مفهوم پروفایل‌ و آشنایی با قابلیت‌های عمده شبکه عصبی در کنترل فرآیند‌های چند‌متغیره مسلط شود.

به گفته آتشگر، این کتاب نخستین‌بار با چنین محتوا و سرفصل‌هایی در زمینه کنترل کیفیت آماری و کنترل فرآیند آماری در کشور منتشر شده است. نویسنده در تالیف این اثر دانشگاهی، به 162 منبع معتبر علمی ارجاع داشته که 159 مورد آن منابع خارجی است.

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، مخاطبان اصلی این کتاب هستند. همچنین با توجه به ارایه مثال‌های کاربردی در این اثر، واحد‌های صنعتی نیز می‌توانند از محتوای این اثر بهره‌مند شوند.

ترجمه مجموعه دوجلدی «آمار مهندسی مونت‌گومری» با موضوع آمار و احتمال کاربردی مهندسی که در سال 91 از سوی انتشارات دانشگاه علم و صنعت منتشر شده، در کارنامه علمی کریم آتشگر به چشم می‌خورد.

کتاب «کنترل کیفیت آماری پیشرفته» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 361 صفحه، به بهای 28 هزار تومان از سوی موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی به بازار نشر عرضه شده است.-

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 199632