شش داستان از «پرندگان می‌روند در پرو می‌میرند» در «مرگ و چند داستان دیگر»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۷
 
 
مجموعه داستان «مرگ و چند داستان دیگر» اثر رومن گاری منتشر شد. این مجموعه دربرگیرنده شش داستان از مجموعه «پرندگان می‌روند در پرو می‌میرند» است.
تصویر روی جلد کتاب
 
تصویر روی جلد کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) این کتاب شامل شش داستان با نام‌های «مرگ»، «موضوع سخنرانی؛ شجاعت»، «به افتخار پیشتازان سرافرازمان»، «تشنه سادگی‌ام»، «بازی سرنوشت» و «دیوار» است.

ابولحسن نجفی پیش‌تر در کتابی پنج داستان را از این نویسنده فرانسوی ترجمه کرده بود و آن پنج داستان به علاوه این شش داستان دیگر مجموعه «پرندگان می‌روند در پرو می‌میرند» را تشکیل می دهند. در اغلب آثار رومن گاری روایت و موقعیت داستانی گرم و گیرا و جاندار آغاز می‌شود و پرتپش ادامه پیدا می‌کند. این نویسنده فرانسوی با استفاده از عنصر طنز و نگاه هنرمندانه منحصر به فردش گریبان خواننده را رها نمی‌کند و اغلب مخاطبان او وقتی به پایان رمان‌ها و داستان‌های او می‌رسند، احساس رضایت دارند و تصور نمی‌کنند که نویسنده سر آن‌ها کلاه گذاشته است.

عنصر طنز در مجموعه «مرگ و چند داستان» دیگر نیز برجسته است، چنانچه در کتاب‌های «زندگی در پیش‌رو»، «خداحافظ گری‌کوپر» و چند رمان دیگرش به روشنی دیده می‌شود. از طرفی همین طنز با چاشنی نگاه شاعرانه و گاه تلخ رومن گاری در آخرین داستان مجموعه «پرندگان می‌روند در پرو می‌میرند» هویداست.

رومن گاری با نام اصلی رومن کاتسف در سال 1914 در مسکو متولد شد. آن‌طور که خود رومن گاری در «پیمان سپیده‌دم» نوشته او را مادری بزرگ کرد که امید بسیاری به پسرش بسته بود. او بعد از پایان تحصیلات در رشته حقوق به خدمت نیروی هوایی درآمد و در سال 1940 به ژنرال دوگل پیوست. نخستین رمانش با نام «تربیت اروپایی» در سال 1945 با موفقیت بسیار روبه‌رو شد و نوید نویسنده‌ای را داد که با سبکی شاعرانه و در عین حال پر فراز و نشیب وارد این عرصه شده است.

در ابتدای داستان کوتاه «مرگ» در این مجموعه می خوانیم: «پنج ساعتی می‌شود که بالای آتلانتیک بودیم و تمام این مدت کارلوس عملاً دست از حرف زدن برنداشته بود. هواپیمای بوئینگی بود که از طرف اتحادیه به طور اختصاصی کرایه‌اش کرده بودند برای ما تا برساندمان رم و جز ما مسافر دیگری نداشت.»

مجموعه داستان «مرگ و چند داستان دیگر» با ترجمه سمیه نوروزی در شمارگان هزار و 500 نسخه و قیمت پنج هزار و 500 تومان به تازگی از سوی نشر زاوش منتشر شده است.Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 200406