بررسی «کودتا»ی یرواند آبراهامیان در انجمن جامعه‌شناسی ایران

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۸
 
 
گروه جامعه‌شناسی سیاسی انجمن جامعه‌شناسی ایران، کتاب «کودتا» نوشته یرواند آبراهامیان، تاریخ‌نگار ارمنی ایرانی را سه‌شنبه (20 خرداد) به نقد و بررسی می‌گذارد.
بررسی «کودتا»ی یرواند آبراهامیان در انجمن جامعه‌شناسی ایران
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «کودتا» جدیدترین اثر پروفسور یرواند آبراهامیان، نویسنده سرشناس تاریخ ایران معاصر از سوی گروه جامعه‌شناسی سیاسی انجمن جامعه‌شناسی ایران نقد و بررسی می‌شود.

مولف در این کتاب با استفاده از تازه‌ترین اسناد موجود به موضوع کودتای 28 مرداد 1332 و تاثیر آن بر روند روابط ایران و آمریکا در عصر مدرن پرداخته است. 

هدف نویسنده از تالیف این کتاب به چالش ‌کشیدن دو موضوع جداگانه‌ مطرح‌شده در آثار قبلی در این باره است؛ یکی ادعای حسن نیت بریتانیا در مذاکرات نفتی با دولت مصدق و ادعای تلاش آمریکا برای ایفای نقش به عنوان یک میانجی صادق صلح و تلاش برای ناتوان نشان‌دادن مصدق از رسیدن به یک مصالحه، به دلیل لجاجت شخصی او و دیگری به چالش کشیدن این تعبیر است که کودتا صرفا در مقوله‌ جنگ سرد بود و ربط چندانی به منافع نفتی ایران و تسلط بر آن توسط قدرت‌های بزرگ غربی نداشت. 

همچنین آبراهامیان در این اثر ادعاهای دیگری را مطرح می‌کند که در آثار قبلی کمتر به آن‌ها پرداخته شده است. 

کتاب «کودتا» با حضور دکتر محمدامین قانعی‌راد (عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور) و دکتر داریوش رحمانیان (عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران) نقد و بررسی می‌شود. 

این نشست سه‌شنبه (20 خرداد)، ساعت 15 تا 17 در سالن اجتماعات انجمن جامعه شناسی ایران واقع در بزرگراه جلال آل احمد، زیر پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. 

حضور در این نشست برای علاقه‌مندان آزاد است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 200890