گذرستان(29) به بررسی زوایای مختلف شخصیت امام خمینی(ره) پرداخت

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۱۸
 
 
بیست ‌و نهمین شماره نشریه الکترونیکی «گذرستان» به موضوع امام خمینی(ره) اختصاص یافت. در این شماره دیدگاه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و تربیتی ایشان و همچنین خاطرات افراد مختلف منتشر شده است.
گذرستان(29) به بررسی زوایای مختلف شخصیت امام خمینی(ره) پرداخت
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، رحلت امام خمینی(ره) با 36 مقاله، موضوع بیست و نهمین شماره نشریه الکترونیکی گذرستان شد. 

سخن نخست این شماره به بیانانی از مقام معظم رهبری درباره دستاوردهای بزرگ امام خمینی (ره) که در خطبه‌های نماز جمعه تهران در 23 تیرماه 1368  ایراد فرمودند، اختصاص یافته است. مقام معظم رهبری 10 عمل و دستاورد بزرگ امام را در «احیای اسلام»، «احساس عزت مسلمین»، «اساس درک امت اسلامی»، «نابودی رژیمی فاسد و وابسته»، «برپایی حکومت اسلامی»، «احیای نهضت اسلامی در جهان»، «تبیین ابعاد جدیدی از فقه شیعی»، «امکان زمامداری بر اساس اخلاق و زهد»، «احیای روحیه خودباوری و زهد» و «اثبات امکان تحقق استقلال از شرق و غرب» ‌می‌داند. 

«امام خمینی از نگاه آیت‌الله مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان»، «امام خمینی در حدیث دیگران»، «امام خمینی و تمدن»، «امام خمینی و روحانیت»، «امام خمینی و سیاست خارجی»، «امام خمینی و فلسفه اسلامی»، «امام خمینی و مسایل اجتماعی»، «امام خمینی و فرهنگ»، «دیدگاه فقهی امام خمینی»، «امام خمینی و بکارگیری رحمت و خشونت»، «استکبار ستیزی امام خمینی»، «امام خمینی و سلطه‌جویی آمریکا»، «امام خمینی و فلسطین»، «‌امام خمینی و نظریه ولایت فقیه»، «امام و مستشارات نظامی خارجی» و «رابطه اسلامیت و ایرانیت» برخی  عناوین مقاله‌های این شماره را تشکیل می‌دهند. 

در بخشی از مقاله «امام خمینی (ره) و فرهنگ» می‌خوانیم: «از دیدگاه امام خمینی(ره) فرهنگ اساس سعادت یا شقاوت یک ملت است و رستگاری هر جامعه از راه اصلاح و احیای فرهنگی امکان‌پذیری است و از نگاه امام فرهنگ دارای دو ساحت اصلی است. نخست بعد فردی فرهنگ که با آنان و سعادت او ارتباط دارد و دیگری بعد اجتماعی فرهنگ که در عرصه حیات اجتماعی انسان‌ها حضور دارد. به هر روی با این نگاه، فرهنگ موضوعی است ویژه انسان و ارتباطی وثیق با هدایت و تربیت او دارد.» 

«مقاطع حساس و مهم زندگی امام خمینی»، «خاطرات»، «امام خمینی تاریخ‌ساز و تاریخ‌آموز»، «امام خمینی و اخلاق»، «امام خمینی و دین‌باوری»،‌ «امام خمینی و رهبری جامعه اسلامی»، «امام خمینی و عرفان اسلامی»، «امام خمینی و قانون‌گرایی»، «امام خمینی و وحدت جهان اسلام»، «امام و جنبش مشروطیت»، «دیدگاه‌های اقتصادی امام خمینی»، «امام خمینی و حکومت دینی»، «امام خمینی و سیاست»، «امام خمینی و مجلس خبرگان»، «امام و مخالفت با صهیونیسم بین‌الملل»، «آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی از نگاه امام خمینی»، «رابطه نهضت امام حسین با نهضت امام خمینی» و «نقش آفرینی تاریخی امام خمینی» عناوین دیگر مقاله‌های این شماره هستند که به بحث و بررسی زوایای مختلف این شخصیت می‌پردازند. 

«گذرستان» زیر نظر موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، عنوان مجله‌ای الکترونیکی است که در آن مجموعه‌ای از مقالات حول موضوعات خاص در حوزه تاریخ معاصر ایران به علاقه‌مندان و پژوهشگران عرضه می‌شود. مطالب آن مجموعه عمدتا از میان مقالاتی که پیش‌تر در تارنماهای مختلف منعکس شده، برگزیده شده و هدف از بازنشر آن‌‌ها تسهیل کار محققان، دانشجویان و پژوهشگران است. 

بیست‌و نهمین شماره نشریه الکترونیکی «گذرستان» در پایگاه اطلاع‌رسانی موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به نشانی http://gozarestan.ir قرار گرفته است.-

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 200891